گروه‌های مذهبی باید به دولت چین قول وفاداری دهند

رئیس‌جمهور چین همزمان با درخواست از گروه‌های مذهبی برای نشان دادن وفاداری خود به کشورهشدار داد، مذاهب باید از نفوذ خارجی مستقل باشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، چند ساعت پس از این اظهارات شی جینپینگ، رئیس‌جمهور چین، پاپ فرانسیس از کاتولیک‌های چین خواست تا با کلیسای رم هماهنگی و همبستگی یبشتری داشته باشند. با این حال هنوز مشخص نیست که این اظهارات پاپ به سخنان رئیس‌جمهور چین مرتبط باشد.

پیش از این اظهارات پاپ، شی جینپینگ طی سخنرانی خود در میان اعضای عالی رتبه حزب کمونیسم اظهار کرده بود: ما باید امور مذهبی را منطبق بر قانون و اصول استقلال کنترل کنیم.

رئیس‌جمهور چین در ادامه این سخنانش که به سرعت در رسانه‌های جهان منتشر شد، عنوان کرد: برای درآمیخته شدن مذاهب مختلف با جامعه سوسیالیسم باید اقدامات فعالانه بیشتری انجام شود.

دولت چین به عنوان بخشی از سیاست مذهبی‌اش از دهه 1990 معتقد است که نیروهای متخاصم خارجی می‌توانند از مذاهب برای نفوذ در جامعه چین و در نهایت تاثیر گذاشتن بر حاکمیت حزب کمونیسم در این جامعه استفاده کنند.

این دولت فعالیت مبلغان مذهبی را در چین ممنوع و از بازدید و ملاقات با هر مقام مذهبی خارجی از جمله مقامات واتیکان خودداری کرده و همچنین فعالیت هر گروه مذهبی ثبت‌نشده‌ای را غیرقانونی اعلام کرده است.

این در حالی است که روابط رسمی پکن و واتیکان از سال 1951 به سردی گراییده و عبادت کاتولیک‌ها تنها در کلیساهای دولتی و خارج از حاکمیت پاپ ممکن است. در سال 2007 پاپ بندیکت شانزدهم با ارسال نامه‌ای خطاب به وفاداران چینی از آنها خواست تا تحت حاکمیت او متحد شوند.

روز چهارشنبه نیز در رم پاپ فرانسیس از کاتولیک‌های چین خواست تا از نظر معنوی تحت لوای کلیسای رم متحد شوند.

با این حال مشکل دولت چین تنها با کاتولیک‌ها و مسیحیان نیست. در مناطق غربی چین، دولت این کشور مسلمانان و بودایی‌ها را به آشوب و فعالیت‌های ضددولتی متهم می‌کند.

انتهای پیام

کد N830573