سقوط شهر باستانی پالمیرا/ ورود داعش به منطقه چند هزار ساله سوریه

منابع سوری از سقوط شهر باستانی پالمیرا به دست داعش و تخریب قسمت‌هایی از آثار باستانی دو هزار ساله این شهر توسط تروریست‌ها خبر دادند.

منابع سوری از سقوط شهر باستانی پالمیرا به دست داعش و تخریب قسمت‌هایی از آثار باستانی دو هزار ساله این شهر توسط تروریست‌ها خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، شهر باستانی پالمیرا یا به عربی تدمر که مهمترین شهر باستانی سوریه محسوب می‌شود، در پی درگیری‌های شب چهارشنبه میان ارتش سوریه و تروریست‌های داعش به دست این گروه افتاد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز با تایید ضمنی این خبر اعلام کرد: نیروهای دولتی و دفاع مردمی شهر پالمیرا پس از تامین امنیت خروج اهالی و خارج شدن بیشتر ساکنان شهر پالمیرا از این شهر عقب‌نشینی کرده و برای تقویت مواضع دفاعی در اطراف شهر مستقر شدند.

ارتش سوریه روز دوشنبه اعلام کرده بود که توانسته حمله گسترده تروریست‌های داعش به پالمیرا را ناکام بگذارد و تعداد زیادی از اعضای این گروه را از پای درآورد اما ظاهراً نیروهای داعش حمله مجددی برای تصرف این شهر استراتژیک انجام داده‌اند و روز چهارشنبه وارد این شهر شدند.

دیده بان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرده که نیروهای داعش پس از کنترل بر شهر پالمیرا مناطق باستانی حومه شهر را زیر آتش گرفته‌اند.

بنا بر اعلام این مرکز که مقر آن در لندن قرار دارد، نیروهای داعش زندان مرکزی شهر، پایگاه هوایی، مقر سازمان اطلاعات سوریه در این شهر را شب گذشته به تصرف درآوردند.

مدیر سازمان یونسکو روز چهارشنبه از جامعه جهانی خواسته بود تا آثار باستانی پالمیرا را از دست داعش نجات دهد.

شهر پالمیرا علاوه بر وجود آثار باستانی چند هزار ساله، از اهمیت نظامی و ژئوپلتیک بسیار بالایی نیز برخوردار است به طوری که مسیر ارتباطی اصلی میان شرق سوریه با غرب آن و مهمترین پایگاه نظامی در بادیه سوریه محسوب می‌شود.

هدف اصلی داعش از تصرف شهر پالمیرا علاوه بر تسلط بر مسیر مواصلاتی غرب به شرق سوریه، کنترل بر انبارهای بزرگ تسلیحاتی ارتش سوریه در اطراف شهر است.

شهر پالمیرا چند انبار مهم سلاح و مهمات ارتش سوریه را در خود جای داده که نیروهای دولتی در مناطق مرکزی این کشور را تغذیه می‌کند.

انتهای پیام

کد N830434