در مجمع عمومی خانه احزاب:

وزير كشور: هدف دولت يازدهم تقويت احزاب است

سیاسی

وزیر کشور با اشاره به این که تشکیل مجمع عمومی خانه احزاب 21 ماه طول کشیده است، ابراز امیدواری کرد از این پس فعالیت احزاب با سرعت و هدف دار انجام شود و اقدامات خوبی برای تقویت احزاب صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما ؛ عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در مجمع عمومی عادی و فوق العاده خانه احزاب در سخنانی با بیان این که هدف دولت یازدهم تقویت احزاب است و در این مسیر گام برمی دارد ، گفت: باید مردم تکلیف خود را با تفکرات و جریان های سیاسی مشخص کنند و دولت نیز رفتارش در خصوص احزاب قاعده مند شود و احزاب نیز رفتارشان را به صورت قاعده مند ارائه دهند که در آن صورت می توان شاهد فعالیت های سیاسی متشکل و پاسخگو از سوی احزاب بود و همین امر می تواند موجب همگرایی در کشور شود.

وی افزود: امیدواریم با توجه به فراز و فرودهایی که در فعالیت احزاب در کشور داشتیم برتجربیات ما در این زمینه اضافه شود و به تکرار کارهایی که به کندی حرکت های حزبی می انجامد کمک نکند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه اساس کار احزاب باید مشارکت در چارچوب قانون باشد اضافه کرد: اگر مشارکت و رضایتمندی مردم برای احزاب فراهم نباشد و فعالیت های احزاب تنها در قالب یک رفتار قانونی و تشکلی صورت گیرد در عمل تأثیر چندانی نخواهد داشت.

وی گفت: رفتارهای احزاب باید به گونه ای باشد که رضایتمندی مردم را در بر داشته باشد.

وزیر کشور با اشاره به دو روش هیجانی و نیز منطقی برای فعالیت های سیاسی افزود: شاید با روش های هیجانی بتوانیم موج سواری کنیم و توفیق هایی داشته باشیم اما در طولانی مدت موفق نخواهیم بود.

وی گفت: احزاب باید با فعالیت های سیاسی خود بتوانند در میان مردم جایگاه و پایگاه اجتماعی داشته باشند.

وزیر کشور همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش احزاب در اجرای قانون افزود: احزاب خود باید پرچمدار قانون باشند و در پذیرش قانون باید نهایت استقامت را کرد که در این صورت پاسخگو و مسئولیت پذیر خواهیم بود.

رحمانی فضلی همچنین تقویت قانون گرایی را به عنوان محور مهمی از بخش حقوقی و صنفی خانه احزاب دانست و گفت: وزارت کشور در حوزه قانون گرایی و حمایت حقوقی و صنفی پشتیبان احزاب است.

وزیر کشور همچنین با اشاره به فضای عمومی حاکم بر کشور و نیز در پیش بودن انتخابات و شرایط منطقه بر همگرایی بیشتر احزاب در جهت توجه به قانون و منافع ملی همچنین همدلی و همزبانی که از سوی مقام معظم رهبری اعلام شده است تاکید کرد.

رحمانی فضلی همچنین با اشاره به اینکه ما در شرایط خاص منطقه و تحولاتی که در حوزه های سیاسی و اجتماعی وجود دارد قرار گرفته ایم گفت: در حال حاضر شرایط امنیتی موجود منطقه بر بستر تحولات اجتماعی گذاشته شده است.

وی افزود: هدف اصلی جریان های فرقه ای فقر ، جهل و تعصب بوده که این سه عامل بستری برای سوءاستفاده بیگانگان و افراد در منطقه ایجاد کرده است.

رحمانی فضلی گفت: با توجه به شرایط فعلی سیاسی- اجتماعی و امنیتی منطقه که هدف مشترک آنها مقابله با ایران است باید به نحوی فعالیت کرد که همه موارد منافع ملی ، وحدت و همدلی و همگرایی را در نظر گرفت.

وزیر کشور خطاب به نمایندگان احزاب مختلف حاضر در این مجمع افزود: ما زمانی می توانیم در عرصه های مختلف اثرگذار باشیم که بستر همراهی و وحدت و همدلی در داخل مستحکم باشد و این زمانی است که فعالیت های ما رضایت عمومی و نیز همدلی و همزبانی مردم را در بر داشته باشد.

وی گفت: ما به عنوان گروه های سیاسی نقش مهمی در ایجاد امید و رضایت عمومی داریم.

رحمانی فضلی همچنین با اشاره به اینکه رقابت های سیاسی برای دموکراسی و مردم سالاری دینی نشاط و رونق و مشارکت بیشتری می آورد افزود: این امر منوط به این است که فعالیت هایی که احزاب انجام می دهند تبدیل به ویرانگری و تخریب نشود.

وی گفت: باید واقعاً خانه احزاب را جای فعالیت های صنفی قرار دهیم و اگر این فعالیت های صنفی انجام شود بسیاری از مطالبات احزاب بویژه در زمینه های حقوقی و قضایی رونق می گیرد.

وزیر کشور همچنین خواستار توجه و مساعدت به خانه احزاب شد.

رحمانی فضلی پس از سخنرانی با حضور در جمع خبرنگاران به سوالات مختلف آنان درخصوص مسائل انتخاباتی و احزاب پاسخ داد.