موگرینی در رام الله عنوان کرد:

اروپا به دنبال فراهم کردن زمینه از سرگیری مذاکرات سازش است

سیاسی

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که بروکسل به روند مذاکرات صلح خاورمیانه با هدف تشکیل کشور فلسطین متعهد است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی با صائب عریقات مذاکراه کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین در رام الله گفت که اتحادیه اروپا به دنبال فراهم کردن شرایط از سرگیری «روند صلح» با شرکای خود در کمیته چهار جانبه صلح شامل این اتحادیه، آمریکا، روسیه و سازمان ملل به منظور تشکیل کشور فلسطین است.

از سوی دیگر عریقات به نقل از ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بر پایبندی این تشکیلات به تحقق صلح بر اساس راه حل دو کشور و تشکیل کشور فلسطین در مرزهای اراضی اشغالی ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی تاکید کرد.

وی افزود: محمود عباس در گفتگو با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرده است که فلسطینی ها مخالف صلح نیستند؛ ولی در عین حال بر ضرورت توقف شهرک سازی و پذیرش راه حل دو کشور از طرف اسرائیل تاکید کرده است.

فدریکا موگرینی روز چهارشنبه در یک سفر دو روزه عازم رام الله و سپس اراضی اشغالی (اسرائیل) شد. انتظار می رود وی دیداری نیز از نوار غزه داشته باشد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تلاش می کند بعد از ناکامی تلاش های جان کری وزیر امور خارجه آمریکا برای ایجاد توافق بین طرفین، بار دیگر مقامات تشکیلات خودگردان و مقامات صهیونیست را پای میز مذاکرات بکشاند.

در همین راستا مسئولان رژیم صهیونیستی بارها از اقدام برخی کشورهای اتحادیه اروپا به خاطر آنچه که تسامح کامل با فلسطینیان خوانده اند، ابراز نگرانی نموده و در موارد زیادی از موگرینی به خاطر اظهاراتش در مورد راه حل دو کشور در دیدارهایش با مسئولان فلسطینی انتقاد کرده اند.

گفتنی است در حالی تحرکات دیپلماتیک برای از سرگیری مذاکرات سازش میان تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی افزایش یافته است که تنها در جنگ اخیر این رژیم علیه غزه بیش از ۲۰۰۰ فلسطینی به شهادت رسیده و بالغ بر ۱۰ هزار نفر دیگر مجروح شدند. این در حالی است که نوار غزه همچنان تحت محاصره قرار دارد و شرایط انسانی در این منطقه بسیار ناگوار است.