لاوروف: مدعی مالکیت بر جمهوری‌های شوروی سابق نیستیم

سیاسی

وزیر امور خارجه روسیه گفت، همسایگان روسیه سیاست خارجه خود را دارند و سفر جان کری به سوچی کاملاً مشخص کرد که دو کشور باید از برداشتن گام‌هایی که به روابط دوجانبه لطمه می‌زند، خودداری کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه امروز (چهارشنبه) گفت: روسیه در منطقه پس از اتحاد جماهیر شوروی مدعی ایجاد "انحصار" نیست و به حقوق همسایگان خود برای داشتن سیاست خارجی چند وجهی اذعان دارد.

وی افزود: ما انحصاری بر روی فعالیت‌های این منطقه ایجاد نکرده‌ایم. ما به حقوق همسایگان خود احترام می‌گذاریم، آنها زمانی جزو اتحاد جماهیر شوروی بودند اما اکنون حاکمیت ملی جداگانه دارند و می‌توانند سیاست خارجی چند بعدی داشته باشند.

سرگئی لاوروف گفت: سفر هفته گذشته جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به سوچی نشان داد که هم مسکو و هم واشنگتن باید از اتخاذ گام‌هایی که بیش از این به روابط دوجانبه آسیب بزند، خودداری کنند.

وی افزود: مذاکرات 12 مه با جان کری در سوچی این درک متقابل را به وجود آورد که نباید از اقداماتی که آسیب بلندمدت بر همکاری دو کشور در حوزه‌های مختلف وارد می‌کنند، اجتناب کرد.

انتهای پیام

کد N829985