پیشنهاد جدید ایران؛ دپو کمک‌های بین‌المللی برای یمن در کیش

امیر عبداللهیان خبر داد: فرود اولین پرواز کمک‌های غذایی ایران به یمن فردا در جیبوتی

سیاسی

معاون وزیر خارجه ایران از فرود اولین پرواز کمک‌های غذایی ایران در فرودگاه جیبوتی برای کمک‌رسانی به مردم یمن خبر داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر خارجه کشورمان پس از دیدار دوجانبه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با والری آموس، معاون بان‌کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در جمع خبرنگاران گفت: در جریان گفت‌وگوهای والری آموس با وزیر خارجه کشورمان راجع به آخرین وضعیت در یمن گفت‌وگو شد و راه‌های مختلف برای ارسال هرچه سریع‌تر کمک‌های انسان‌دوستانه به داخل یمن مورد بررسی قرار گرفت.

او ادامه داد:‌ جمهوری اسلامی ایران پیشنهادات متنوعی در این‌باره ارائه کرد. متاسفانه در 5 روز آتش‌بس در یمن ما شاهد دو اتفاق ناخوشایند بودیم. اول این که طرف سعودی به تعهداتش پایبند نبود و دوم به دلیل نقض مکرر آتش‌بس از سوی سعودی‌ها امکان ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه توسط سازمان ملل فراهم نشد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران کمک‌های متنوعی را فراهم کرده بود. در همین راستا حداقل در یک مرحله ارسال کمک‌های غذایی سه فروند از جیبوتی و دو فروند کمک‌های دارویی از طریق عمان در نظر گرفته شده بود. هم‌چنین کشتی نجات حامل کمک‌های انسان‌دوستانه عازم یمن شد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: سفر خانم آموس در این چارچوب بوده است که راهکارهای مشترک و متعددی درباره یمن پیدا کنیم. با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران و توجه دولت و ملت کشورمان به ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه در این باره تلاش می‌کنیم و آمادگی خود را اعلام می‌کنیم که هر کمکی را که می‌توانیم با همکاری سازمان ملل به عمل آوریم.

او تصریح کرد: در این‌باره پیشنهاد دادیم که جزیره کیش از مناطق آزاد کشور به عنوان یکی از مراکز دپوی کمک‌های بین‌المللی برای انتقال کمک به یمن درنظر گرفته شود که قرار شد مقامات سازمان ملل این موضوع را مورد بررسی قرار دهند.

معاون وزیر خارجه کشورمان اضافه کرد: هم‌چنین بنا به پیشنهاد وزیر امور خارجه کشورمان درباره ایجاد مناطق سبز در داخل یمن در راستای ورود کمک‌های فوری انسان‌دوستانه به داخل یمن اعلام شد که به طور مشخص چندین بندر و فرودگاه به عنوان منطقه سبز اعلام شود که در آن عملیات نظامی انجام نگیرد و بتوان از این طریق کمک‌رسانی کرد.

وی با اشاره به دیدار دوجانبه خود با معاون دبیرکل سازمان ملل گفت: در دیدار من با خانم آموس درباره آخرین تحولات در عراق و سوریه و وضعیت سیاسی و نحوه تقویت عملیات امدادرسانی سازمان ملل در مناطق بحران و درگیری گفت‌وگو کردیم و این مساله مورد بررسی قرار گرفت که چگونه سازمان ملل می‌تواند نقش پررنگ‌تری ایفا کند.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره این که چه ضمانتی وجود دارد که کشتی نجات ایران برای کمک‌رسانی به سلامت به سرانجام برسد؟ گفت: کمک‌هایی که از طریق کشتی نجات منتقل می‌شود با هماهنگی کامل سازمان ملل خواهد بود. این کمک‌ها در جیبوتی مورد تفتیش قرار می‌گیرد. فعلا در این مرحله قرار داریم که کشتی ما در جیبوتی پهلو بگیرد و پروتکل موردنظر سازمان ملل طی شود.

این خبر در حال تکمیل شدن است...

کد N829931