سایه پوتین بر سر نشست ریگا

سران کشورهای اتحادیه اروپا و شش کشور عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق با هدف تمرکز بر پروژه همکاری این اتحادیه با کشورهای اروپای شرقی نشستی را برگزار کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مساله اصلی در این نشست دو روزه که در ریگا، پایتخت لتونی برگزار می‌شود این است که اتحادیه 28 عضوی اروپا چگونه پس از مداخله روسیه در اوکراین باید برنامه همکاری خود با کشورهایی چون ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بلاروس، گرجستان، مولداوی و اوکراین را با شرایط منطبق کند.

الحاق کریمه به روسیه در سال 2014 و اتهام حمایت این کشور از جدایی‌طلبان شرق اوکراین نشان داد که مسکو با فاصله گرفتن از غرب در جهت افزایش نفوذ خود است.

با توجه به این مساله، پروژه همکاری شرقی اتحادیه اروپا که در سال 2009 به منظور تضمین ثبات و امنیت ایجاد شده بود، می‌تواند تنها حرکتی آرام اما رو به جلو باشد.

آخرین نشست «پروژه همکاری شرقی» که در سال 2013 و در لیتوانی برگزار شد، در پی خروج ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری وقت اوکراین از این توافق به منظور ایجاد روابط نزدیکتر با روسیه به ناآرامی کشیده شد. پس ازآن پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری فعلی اوکراین در ژوئن 2014 این توافق همکاری را امضا کرد.

انتهای پیام

کد N829907