ولیعهد انگلیس برای اولین بار با رهبر شین فین دیدار کرد

سیاسی

ولیعهد انگلیس برای اولین بار با جری آدامز، رهبر سابق جناح سیاسی ارتش جمهوری‌خواه ایرلند، 36 سال پس از ترور "نتیجه" ملکه ویکتوریا به دست وی دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، شاهزاده چارلز، ولیعهد انگلیس و جری آدامز روز سه‌شنبه در شهر گالوی در غرب ایرلند با یکدیگر دیدار کرده و گفت‌وگوی کوتاهی با یکدیگر داشتند. این دیدار یک روز پیش از بازدید چارلز از مکان یادبود ارل لوئیس مونتباتن صورت گرفت که در 1979 به دست ارتش‌ آزادی‌بخش ایرلند کشته شد.

ترور ارل لوئیس مونتباتن، نتیجه ملکه ویکتوریا و از بستگان نزدیک ملکه الیزابت دوم به دست ارتش آزادی‌بخش ایرلند، 28 اوت 1979 رسما اعلام شد. مونتباتن در اثر انفجار بمب در قایق تفریحی‌اش و در نتیجه قطع هر دو پا و خونریزی شدید کشته شد.

ترور مونتباتن چند ساعت پس از انفجار یک بمب که به مرگ 18 نظامی انگلیسی در ایرلند شمالی منجر شد، اتفاق افتاد و ارتش آزادی‌بخش ایرلند مسئولیت هر دو بمبگذاری را برعهده گرفت. در این رویداد که در ساحل ایرلند شمالی اتفاق افتاد مادرهمسر دختر مونتباتن و یک نفر دیگر جان باختند.

آخرین سمت رسمی ارل مونتباتن آلمانی‌تبار نایب السلطنه هندوستان بود و در زمان او، انگلستان از بزرگترین مستعمره خود دست کشید و هندوستان به دو کشور هند و پاکستان تقسیم شد و تکلیف کشمیر لاینحل ماند که آتشی در زیر خاکستر است. برخی از صاحب نظران مونتباتن را در ایجاد این مساله دخیل می‌دانند.

دیدار ولیعهد انگلیس با آدامز در واقع تازه‌ترین نشانه‌ها مبنی بر سازش انگلیس با شین فین است. این اولین بار است که آدامز با یکی از اعضای خاندان سلطنتی دیدار می‌کند. پیش از سفر شاهزاده چارلز ، جری آدامز گفته بود: این فرصتی استثنایی برای حل مشکلات شخصی است.

ارتش آزادی‌بخش ایرلند به 30 سال کمپین مسلحانه خود علیه حکمرانی انگلیسی‌ها در ایرلند شمالی پایان داد و این اقدام در راستای توافق صلح تقسیم قدرت سال 1998 میان پروتستان‌های حامی وفادار به پادشاهی انگلیس و کاتولیک‌های موافق اتحاد با ایرلند انجام شد. ایرلند شمالی از آن زمان تاکنون بسیار آرام است و تنها گروه‌های کوچکی دست به انجام حملاتی علیه اهداف انگلیسی‌ها می‌زنند اما در آستانه سفر ولیعهد انگلیس تدابیر امنیتی شدیدی برقرار شد.

انتهای پیام

کد N829683