ابراز نگرانی آمریکا از قانون کنترل جمعیت در میانمار

آمریکا می‌گوید، قانون کنترل جمعیت که در پارلمان میانمار تصویب شد خطری جدی است و می‌تواند امیدواری‌های دموکراتیک اقلیت‌ها را در این کشور تضعیف کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جف راتکه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نسبت به لایحه کنترل جمعیت پارلمان میانمار به شدت ابراز نگرانی کرد. به گفته راتکه، این لایحه می‌تواند پایه‌ای قانونی برای تبعیض از طریق سرکوب باشد.

از سوی دیگر دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید این لایحه مستقیماً این اجازه را خواهد داد تا محدودیت‌های «فاصله تولد» اعمال شود. براساس این لایحه بین هر دو تولد در یک خانواده باید 36 ماه فاصله باشد و ممکن است به جلوگیری اجباری از بارداری ختم شود.

با این حال این لایحه اولین قانون از چهار لایحه مورد حمایت دولت است که قرار است از نژادها و مذاهب مختلف حمایت و حفاظت کند.

دیده‌بان حقوق بشر اما در مقابل می‌گوید این قانون از سوی افرادی با قالب‌های فکری نژادپرستانه و ضدمسلمان مطرح و حمایت شده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه اظهاراتش خاطرنشان کرد، زنانی که علیه این لایحه صحبت کرده‌اند مورد آزار جنسی قرار گرفته و تهدید به مرگ شده‌اند؛ اتفاقی که بیانگر تاثیر خطرناک این قانون است.

دولت میانمار به دلیل نحوه برخورد نامناسب با اقلیت مسلمانان روهینجا همواره با انتقادات بین‌المللی مواجه بوده است.

انتهای پیام

کد N829411