تلخ ترین روز کابینه دولت اصلاحات به روایت ابطحی

اصلاح طلبان,محمد علی ابطحی

محمدعلی ابطحی رییس دفتر رییس جمهور هشتم با اشاره به سالگرد مرحوم دادمان (وزیر راه دولت اصلاحات که در یک سانحه هوایی در اردیبهشت ماه سال 1380 به شهادت رسید) اظهار داشت: آشنایی من با شهید دادمان از قبل از دوره ورود ایشان به هیئت دولت بود. ایشان همیشه نیروی فعالی بود و به رغم حضور کوتاه مدتش در دولت ، حضور پر اثری داشت.

وی در گفت و گو با خبرآنلاین ادامه داد: بعد از اینکه آقای حجتی به وزارت جهاد کشاورزی رفت جایگزین ایشان یکی از معضلات دولت بود تا شخص مناسبی برای این وزارتخانه پیدا کند. کاندیداهای مختلفی مطرح بود اما نام آقای دادمان که به میان آمد به دلیل شادابی که ایشان داشت برگزیده شد.

ابطحی با اشاره به برخی تلاش ها برای عدم ورود شهید دادمان به دولت اظهار داشت: آن زمان برخی رقبای محلی ایشان مشکلات زیادی درست کردند تا او وزیر نشود اما این بحث ها باعث نشد فرد توانمندی مانند او کنار گذاشته شود.

ابطحی ادامه داد: بعد از حضور در کابینه هم ایشان خیلی پرنشاط وارد کار شد. این پرنشاطی آقای دادمان زبانزد شده بود. با اینکه دوره وزارت ایشان کوتاه بود اما چند پروژه مهم را پیگیری می کرد تا به سرانجام برسد. یادم هست یکی از پروژه ها را که خیلی دوست داشت به سرانجام برساند پروژه پل بندر انزلی بود که رهبرمعظم انقلاب در سخنرانی خود در انزلی بر راه اندازی آن تاکید کرده بودند. در مدت کمی که در دولت بود به عنوان یکی از نیروهای پرکار و آماده به تلاش مطرح بود.

رییس دفتر رییس جمهور هشتم اظهار داشت: واقعا یکی از تلخ ترین روزهای کابینه ایام گم شدن هواپیمای آقای دادمان بود. نزدیک سه روز طول کشید تا هواپیما پیدا شد. در آن سه روز به خصوص برای خانواده ایشان که در فرودگاه مستقر بودند خیلی روزهای سختی بود. همچنین برای خانواده بقیه نمایندگان مجلس که همراه ایشان بودند. چون کل نمایندگان استان گرگان در آن حادثه از بین رفتند. شاید از تلخ ترین روزهای کابینه و رییس جمهور روزهایی بود که انتظار پیدا شدن هواپیمای ایشان را داشتیم و همه کارهایمان تعطیل بود و پیگیر این ماجرا بودیم.

ابطحی افزود: ما ستادی را در ریاست جمهوری و ستادی را در هواپیمایی تشکیل داده بودیم. من در ریاست جمهوری بودم و ارتباط این دو ستاد با هم را پیگیری می کردم. اطلاعات مختلفی به ما رسیده بود. اولین بار که جرقه ای از پیدا شدن هواپیمای شهید دادمان زده شد مربوط به خبری بود که از یکی از روستاهای شمال داده  شده بود. فردی از شنیدن صدای مهیبی در داخل جنگل در نقطه مشخصی خبر داد اما با پیگیری آن ادرس اشتباه ازآب درآمد.  

وی با رد برخی گمانه ها مبنی بر عمدی بودن سقوط هواپیمای دادمان اظهار داشت: در این سه روز فرضیه های مختلفی مطرح می شد. از امکان ربایش و اسارت آنها تا امکان سقوط  و یا نشستن پرواز آنها در یک منطقه آزاد. این فرضیه هم مطرح شد که ممکن است موبایل هایشان روشن شده و این عامل سقوط آنها شده است. همه این فرضیات مطرح می شد اما هیچ یک از آنها ثابت نشد. ما همه حالت ها را بررسی کردیم و دلیلی بر اینکه عمدی در کار بوده باشد پیدا نکریدم.

ابطحی همچنین این روایت را که شهید دادمان در آستانه شهادتش به عنوان یکی از گزینه های معاون اولی مطرح شده بود گفت: تا جایی که به خاطر دارم چنین بحثی مطرح نبوده است.

17214

 

 

 

 

کد N829378