جزئیات طرح فرانسه در زمینه صلح خاورمیانه

فرانسه

روزنامه فیگارو امروز (چهارشنبه) نوشت که پاریس پیش از سپتامبر آتی، پیش نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت جهت حل و فصل درگیری عربی - اسرائیلی ظرف 18 ماه ارائه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این روزنامه فرانسوی گزارش داد، این پیش نویس که لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه آن را تصویب کرده است پیشنهاد می‌کند که مدت زمانی حداکثر 18 ماه برای دستیابی به راه حلی عادلانه، همیشگی و فراگیر از طریق مذاکرات تعیین شود.

این روزنامه نوشت: در صورتی که توافقی در پایان این مدت حاصل نشود، فرانسه اعلام می‌کند که رسما کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسد.

این پیش نویس که فرانسه تمایل دارد تا پیش از سپتامبر در مورد آن رای گیری شود به اجرای "اصل تشکیل دو کشور برای دو ملت" دعوت می‌کند و خواهان تشکیل کشور فلسطین براساس مرزهای چهارم ژوئن 1967 می‌شود تا همین روند تبادل اراضی نیز میان دو طرف صورت بگیرد. مذاکرات نیز باید طرحی را مشخص کند که "ضامن امنیت اسرائیل و فلسطین از طریق نظارت کارآمد بر مرزها باشد." این پیش نویس به عقب نشینی ارتش رژیم صهیونیستی از اراضی فلسطین اشاره می‌کند.

همچنین خواهان "احترام به حاکمیت کشور فلسطین عاری از سلاح" می‌شود. همچنین عقب نشینی ارتش و رژیم صهیونیستی طی مراحل متعدد را اعلام می‌کند.

این پیش نویس در خصوص مساله آوارگان، خواهان "راه حل عادلانه و متوازن و واقعی" است که بر مکانیزم غرامت ده متمرکز است.

در خصوص قدس که نقطه اصلی اختلاف میان دو طرف است، این پیش نویس فرانسوی، اعلام می‌کند که قدس باید "پایتخت دو کشور" باشد.

فیگارو اعلام کرد که این پیش نویس فرانسوی به صورت غیررسمی به لندن و مادرید ابلاغ شده است و تا پیش از 30 ژوئن آتی برای رای گیری در شورای امنیت فرستاده نخواهد شد.

انتهای پیام

کد N829345