در پی سقوط رمادی به دست داعش؛

درخواست رئیس پارلمان عراق برای عزل فوری فرماندهان ارتش

عراق

به دنبال سقوط شهر رمادی به دست داعش، رئیس پارلمان عراق از دولت خواست تا روند عزل فرماندهان ارتش که در ماموریت خود شکست خورده‌اند را سرعت ببخشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، سلیم جبوری، رئیس پارلمان عراق از حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق خواست تا در تغییر فرماندهان امنیتی که در جنگ رمادی شکست خورده و باعث سقوط این شهر به دست داعش شدند تعلل نورزیده و هرچه سریعتر آن‌ها را برکنار کند.

وی بر لزوم احترام به قوانین ویژه پارلمان درباره ورود آوارگان به بغداد با در نظر گرفتن اقدامات لازم جهت کنترل اوضاع امنیتی تاکید کرد.

اخیرا شهر رمادی، مرکز استان الانبار، بزرگترین استان عراق به دست داعش سقوط کرد.

به گفته برخی منابع العبادی از زمانی که پست نخست وزیری را در اختیار گرفت و به دنبال حمله داعش به شمال و غرب عراق ده‌ها تن از فرماندهان ارتش و دستگاه‌های امنیتی را برکنار کرده است.

سیطره داعش بر شهر رمادی ضربه شدیدی به ائتلاف ضد داعش نیز محسوب می‌شود. طوری که اخیرا وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) به سقوط رمادی اعتراف کرد و مجبور شد تا حضور شبه نظامیان شیعه (نیروهای مردمی) را در جنگ آزادسای رمادی بپذیرد. پیشتر آمریکا با شرکت در عملیات‌هایی که نیروهای شیعه در آن حضور داشته باشند مخالفت می‌کرد.

در حال حاضر نیروهای عراقی عملیاتی را در برخی محورها برای بازپس گیری شهر رمادی آغاز کرده‌اند و به گفته مسئولان محلی استان الانبار هنوز 30 درصد رمادی در کنترل نیروهای عراقی است.

به دنبال سقوط شهر رمادی بیش از 25 هزار تن از این شهر فرار کرده و بیشتر آن‌ها به سمت بغداد رفته‌اند.

انتهای پیام

کد N829335