لوکوموتیو‌رانان آلمان بار دیگر دست به اعتصابی گسترده زدند

قطارهای باری و مسافربری در آلمان بار دیگر از حرکت افتادند. اتحادیه لوکوموتیورانان اعلام کرده اعتصاب این بار نامحدود و طولانی‌تر از اعتصاب پیشین خواهد بود. کارشناسان این اعتصاب را خبری بد برای اقتصاد کشور دانستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) هنوز بیش از چند هفته از اعتصاب پیشین که طولانی‌ترین اعتصاب لوکوموتیورانان در تاریخ این کشور به شمار می‌آمد، نگذشته است که آنها بار دیگر قطارها را از حرکت بازداشتند تا بلکه این بار بتوانند خواسته‌های خود را به کرسی بنشانند.

اعتصاب جدید از ساعت ۱۵ روز سه‌شنبه به وقت محلی برای قطارهای باری آغاز و از ساعت ۲ بامداد روز چهارشنبه قطارهای مسافربری را نیز شامل می‌شود. اعتصاب این بار قرار است طولانی‌تر از اعتصاب پیشین باشد که ۶ روز به طول انجامید.

به گزارش دویچه‌وله اختلال در امر جابه‌جایی مسافران در آلمان در زمانی رخ می‌دهد که بسیاری از مردم این کشور برای سفر در روزهای تعطیلات پیش‌رو با استفاده از قطار، از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی کرده بودند.

روز دوشنبه (۴ خرداد) به مناسبت "عید پنجاهه" یا "عید گلریزان" در آلمان تعطیل رسمی است و اضافه شدن دو روز تعطیلی آخر هفته (شنبه و یکشنبه) فرصت مناسبی برای انجام سفری کوتاه‌مدت فراهم می‌آورد.

سندیکای لوکوموتیورانان آلمان (GDL) طول مدت اعتصاب این بار را اعلام نکرده و گفته است که پایان اعتصاب را تنها ۴۸ ساعت قبل‌تر اعلام خواهد کرد.

در اعتصاب قبلی میلیون‌ها نفر از مسافران مجبور به استفاده از وسایل نقلیه دیگر برای رسیدن به مقصد شدند و به گفته کارشناسان اقتصاد کشور نیز چند صد میلیون یورو متحمل ضرر شد.

دعوا بر سر چیست؟

دعوای اصلی در جریان اعتصاب‌های لوکوموتیورانان آلمانی که از یک سال پیش آغاز شده، این است که سندیکای GDL که عمدتا لوکوموتیورانان را در میان کارکنان راه آهن نمایندگی می‌کند، خواهان تعمیم این نمایندگی به سایر کارکنان این رشته (خدمه قطار، ماموران فنی و ...) و یافتن موقعیتی همتراز با سندیکای راه‌آهن و حمل و نقل (EVG) است.

اما شرکت راه‌آهن حاضر نیست که سندیکاهای متفاوتی را در میان کارکنان به رسمیت بشناسد تا مجبور باشد با هر کدام از آنها قراردادهای جداگانه مبتنی بر تعرفه‌های حقوقی و خدمات متفاوت امضا کند.

دولت آلمان که همچنان سهام‌دار عمده راه‌آهن است، نیز با خواست GDL مخالف است.

نگرانی این سندیکا در حال حاضر این است که تلاش دولت برای تصویب قانونی به نتیجه برسد که به موجب آن به همه شرکت‌ها اجازه می‌دهد که اگر با پرعضو‌ترین سندیکای درون خود در موارد مختلف به توافق رسیدند، سندیکاهای کوچکتر اجازه ندارند برای مطالبه بیشتر در همان زمینه وارد مبارزه شوند یا دست به اعتصاب بزنند.

ضربه‌ای بر پیکر اقتصاد

برآورد می‌شود که در جریان اعتصاب جدید تنها ۱۵ تا ۶۰ درصد برنامه عادی قطارهای محلی انجام گیرد. در مورد برنامه حرکت قطارهای باری این میزان ۷۰ درصد برآورد شده است. مسافران علاوه بر لغو برنامه قطارها باید روی تأخیرهای طولانی نیز حساب کنند.

زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد آلمان، از اینکه تاکنون میان راه‌آهن و سندیکاها هیچ مصالحه‌ی میانجیگرانه صورت نگرفته اظهار تأسف کرده و از دو طرف خواسته از این "سنت قدیمی آلمانی" استفاده کنند. در آلمان حل و فصل اختلاف میان دو طرف، بر اساس پیشنهاد یک مرجع میانجیگر بی‌طرف، بدون آنکه نیاز به مراجعه به دستگاه‌ قضایی باشد، امری سابقه‌دار است.

رئیس اتاق بازرگانی آلمان اعتصاب جدید لوکوموتیورانان را "خبری بد برای اقتصاد" کشور خواند، زیرا به گفته او کارفرمایان هنوز از پیامدهای خسارت‌بار اعتصاب پیشین رهایی نیافته‌اند و با تمام نیرو مشغول جبران زیان‌های آن هستند.

انتهای پیام

کد N829275