سقوط الرمادی؛ استراتژی ناکارآمد آمریکا در مهار داعش

سیاسی

سقوط شهر «الرمادی» بار دیگر ضعف استراتژی آمریکا در عراق را به رخ کشید تا آنجا که فضای سیاسی واشنگتن طی چند روز گذشته مملو از پیغام های کنایه آمیزی بود که بین کاخ سفید و کنگره آمریکا رد و بدل شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، پیشنویس تغییر فرامین جنگی آمریکا چندی است که در بن بست کنگره این کشور گرفتار شده و نمایندگان هیچ یک از دو حزب دموکرات و جمهوری خواه بر سر حل و فصل آن به تفاهم نمی رسند. تا همین هفته اخیر هم دولتمردان واشنگتن به دلیل اختلاف نظر عمیق در باب مسائل کلیدی، رسیدگی به لایحه مذکور را در آینده نزدیک نامحتمل توصیف می کردند حال آنکه سقوط «الرمادی» و گلایه از ضعف ارتش آمریکا در مهار داعش بار دیگر لزوم واکنش سریع به صدور فرمان جنگی را بر سر زبان ها انداخت که پاسخگوی نیازهای عملیاتی آمریکا در منطقه خاورمیانه به ویژه برای غلبه بر داعش باشد.

کاخ سفید دیروز در دفاع از عملکرد خود مدعی شد که استراتژی «باراک اوباما» برای مقابله با داعش در مجموع موفق بوده و نباید شکست نیروهای ائتلاف در حفاظت از الرمادی را به منزله شکست رویکرد ریاست جمهوری تلقی کرد.

لازم به ذکر است که کنگره آمریکا در تبیین فرامین جنگی جدید برای این کشور سه نکته را باید رعایت کند: نخست آنکه ابعاد حضور نیروهای زمینی آمریکا در میدان نبرد چه تعداد سرباز را شامل می شود. دیگر آنکه چه چارچوبی را باید برای ماموریت ارتش آمریکا با توجه به جنگ داخلی سوریه تعریف کرد و در نهایت چه سرانجامی در انتظار فرامین جنگی پیشین آمریکا خواهد بود که در سال ۲۰۰۱ تنظیم شد.

در این میان، دموکرات ها خواهان لغو کلی فرمان سال ۲۰۰۱ هستند و می گویند چنین فرمانی که برای مهار جریان های تروریستی مرتبط با حوادث ۱۱ سپتامبر و توجیه لشگرکشی آمریکا به عراق و افغانستان تنظیم شده برای زمان حال اغراق آمیز است.

در عوض، جمهوری خواهان به شدت با این امر مخالف هستند و علیرغم هزینه های گزافی که آمریکا طی دو جنگ خاورمیانه متحمل شد بر اعزام هر چه بیشتر نیروی زمینی به منطقه پافشاری می کنند.

به هر حال، ناکارآمدی ارتش آمریکا که داعیه دار آموزش به نیروهای امنیتی عراق برای دفاع از استقلال و تمامیت ارضی این کشور است بیش از پیش بر آتش دشمنی دولتمردان آمریکایی دامن زد طوری که روز گذشته فضای سیاسی واشنگتن مملو از پیغام های کنایه آمیزی بود که بین کاخ سفید و رهبران جمهوری خواه کنگره به ویژه «جان بینر» سخنگوی مجلس نمایندگان، رد و بدل شد.

وی دیروز از اوباما خواست تا پیشنویسی را که چند ماه پیش به کنگره داده فراموش کرده و کل طرح را از اول بازنویسی کند.  

 بینر رفتار رئیس جمهور آمریکا در قبال حل مسئله عراق را غیر مسئولانه خواند و مدعی شد که اوباما تهدید داعش را جدی نمی گیرد. وی با اشاره به سقوط الرمادی تاکید کرد دست روی دست گذاشتن و اظهار امیدواری کردن استراتژی کارآمدی نیست.

حال آنکه سخنگوی کاخ سفید در پاسخ مدعی شد: راهبرد ائتلاف برای به عقب راندن داعش موفقیت آمیز بوده است و ما این راهبرد را که موفقیت های قابل توجهی داشته است، ادامه می دهیم. رئیس جمهور آمریکا به صورت روشن گفته است سناریویی را تصور نمی کند که در آن صدها هزار نیروی آمریکا را به عملیات رزمی زمینی در عراق بکشاند. این به نفع منافع آمریکا نیست و رئیس جمهور نیز این مسئله را بررسی نمی کند و مشاوران نظامی رئیس جمهور نیز این را توصیه نمی کنند.

از سوی دیگر روز گذشته، «استیو وارن» سخنگوی پنتاگون، بار دیگر سقوط الرمادی به دست داعش را شکستی برای آمریکا توصیف کرد و گفت: سقوط الرمادی شکست در بسیاری از زمینه ها بود که از این میان می توان به ضعف رهبری و ناکارآمدی تاکتیک های به کار رفته اشاره کرد.

وی با بیان این مطلب که همه نیروهای عراقی منطقه را ترک کرده اند اظهار امیدواری کرد که مجددا در آینده نزدیک اقدام به آموزش و بازگرداندن آنها خواهند کرد.

ضد و نقیض گویی مقامات آمریکایی و کشمکشی که طی چند روز گذشته وجود داشته به روشنی گویای این مطلب است که علیرغم ظاهر حق به جانب دولتمردان واشنگتن اتفاق نظر جمعی بر ضعف استراتژی فعلی در مبارزه با داعش است تا آنجا که کاخ سفید در لا‎به‎لای دفاعیات خود از تمایل به اصلاح عناصری از این راهبرد که ناکارآمدی خود را به اثبات رسانده اند سخن گفت.

اذعان پنتاگون به ناکافی بودن عملیات هوایی برای مهار داعش و توصیه به استفاده از نیروهای مردمی شیعه، تاکید اوباما به عدم اعزام گسترده نیروی زمینی به عراق و در مقابل، اصرار اکثریت جمهوری خواه کنگره به اتخاذ تصمیمی مغایر با خواسته کاخ سفید آن هم با علم به هزینه های گزافی که در این راه باید پرداخته شود، همگی از سردرگمی سیاستگذاران واشنگتن در برابر پیچیدگی های حاکم بر شرایط دست و پا گیر منطقه خاورمیانه حکایت دارد تا آنجا که ایشان را به جای هم فکری برای تبیین قانونی که نمایانگر چشم انداز عملیاتی آمریکا در سال های آتی است به مجادله و کشمکش وا داشته است.