بازداشت ۱۰ نفر در کانادا به اتهام تلاش برای پیوستن به داعش

سیاسی

پلیس کانادا از بازداشت ۱۰ نفر که قصد پیوستن به گروه تروریستی داعش را داشتند خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، این افراد در فرودگاه بین‌ المللی مونترال، بازداشت شده اند، و اتهام آنها این است که تلاش داشتند به داعش بپیوندند.

اتهام دقیق این افراد هنوز اعلام نشده، اما اعضای آن به گفته پلیس کانادا قصد داشتند به اعضای داعش در عراق و سوریه ملحق شوند. بر اساس بیانیه ای که توسط پلیس کانادا منتشر شده، گذرنامه این ۱۰ نفر ضبط شده است.

پلیس به دلیل آنکه هنوز اتهام دقیق بازداشت‌ شدگان را اعلام نکرده، هویت آنها را نیز فاش نساخته است. در این بیانیه اما ذکر شده که بازرسان با اعضای خانواده و دوستان بازداشت‌ شدگان ملاقات کرده‌اند.

این تازه‌ترین دور از بازداشت‌ افراد در کشورهای غربی‌ است که قصد پیوستن به داعش را داشته یا به عضویت آن درآمده یا از این گروه هوادارای می‌کردند. سال گذشته در پی اقداماتی ضد تروریستی در کشورهای اروپایی، ده‌ ها مظنون در کشورهای مختلف بازداشت و برخی نیز در پی حمله نیروهای امنیتی کشته شدند. 

برای مثال بریتانیا در تابستان گذشته، سطح اقدامات امنیتی برای مواجهه با کسانی که به تروریست ها در عراق و سوریه پیوسته و به آن کشور باز می‌گردند را افزایش داد.

در این میان خود کانادا نیز صحنه حملات تروریستی بوده است؛ در مهر ماه سال گذشته، در پی تیراندازی در محوطه پارلمان کانادا در شهر اوتاوا، یک سرباز کانادایی نگهبان ساختان پارلمان و فرد تیرانداز کشته شدند.

دو روز پیش از آن حمله نیز یک شهروند ۲۵ ساله کانادایی، دو سرباز کانادایی را در منطقه «کبک»، جایی که مونترال در آن قرار دارد، با خودرو زیر گرفت و یکی از آن ها را کشت.