سفیر ایران در باکو: تصمیمات شورای امنیت به نفع ظالم است

سیاسی

سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان در مصاحبه‌ای با پرتال خبری «تودی نیوز.آذ» تاکید کرد که تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل متحد به نفع ظالم است، نه مظلوم.

به گزارش ایسنا، مشروح گفت‌وگوی محسن پاک‌آیین با «تودی‌نیوز.آذ» در پی می‌آید:

* حوادثی که در منطقه اتفاق می‌افتد، اهمیت سفر سردار حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران به باکو را چند برابر می‌کند. به طور ویژه می‌خواستیم بدانیم ایران چه نوع سلاح‌هایی را می‌تواند به آذربایجان بفروشد یا آذربایجان کدام نوع اسلحه را می‌خواهد از ایران خریداری کند؟

در این سفر، خطوط کلی همکاری‌های دفاعی دو کشور مشخص شد. قرار است کمیسیون مشترک همکاری دفاعی ایران و جمهوری آذربایجان که مسؤولیت آن بر عهده وزیران دفاع دو کشور است، تشکیل شود و این کمیسیون موارد همکاری را بررسی و راهکارهای اجرایی آن را مشخص کند.

* با توجه به بیانات آقای حسن روحانی در باکو مبنی بر ضرورت حل مسالمت‌آمیز مناقشه قره‌باغ و اینکه گروه مینسک از عهده این کار نمی‌تواند برآید، ایران چه راه حلی برای این مناقشه پیشنهاد می‌کند؟

ما معتقدیم جهت حل مسالمت‌آمیز مناقشه قره‌باغ، گروه مینسک که مسئول حل مناقشه است باید وظایف خود را به طور بی‌طرفانه و عادلانه با تأکید بر مبانی حقوق بین‌الملل انجام دهد و اجرای قطعنامه‌های بین‌المللی یکی از راه‌های حل مناقشه است و اگر لازم باشد ایران هم می‌تواند به روند حل مناقشه کمک کند.

* می‌خواستیم در خصوص مناقشاتی که در منطقه و کشورهای عربی وجود دارد صحبت کنیم. کشورهای غربی برای مبارزه با داعش یک ائتلافی به وجود آوردند ولی هیچ موفقیتی به دست نیاوردند. با توجه به اینکه حضور داعش در نزدیکی مرزهای ایران موجب نگرانی کشور شما نیز هست، آیا از بین بردن این گروه تروریستی اینقدر سخت است؟

داعش یک گروه تروریستی است که توسط قدرت‌های غربی و با حمایت چند کشور منطقه تشکیل و تجهیز شده و در جهت منافع آمریکا و اسرائیل و برای بی‌ثباتی کشورهای مسلمان فعالیت می‌کند و کشورهای جهان به خصوص جهان اسلام باید برای مقابله و ریشه‌کن کردن این گروه تروریستی، جدی باشند و جبهه واحدی داشته باشند. ما فکر نمی‌کنیم کشورهای غربی و به خصوص آمریکا برای مبارزه با داعش جدی باشند و ائتلاف آنها علیه داعش، بیشتر جنبه نمایشی دارد و جدی نیست.

* اخیرا شاهد موفقیت ایران در سطح بین‌المللی و تفاهم اولیه در مذاکرات هسته‌ای بوده‌ایم. بر اساس این توافق، ایران دو سوم از سانتریفیوژهای خود را کاهش می‌دهد و در مقابل، کشورهای غربی تحریم‌های ایران را لغو می‌کنند. ولی یک وضعیت نامشخص به وجود آمده است؛ به طوری که طرفین هر کدام می‌خواهند قدم نخست را طرف مقابل بردارد. با توجه به این امر، شما توافق نهایی بین ایران و کشورهای غربی را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

آنچه که توافق شده و از نظر ما مسلم است اینکه تمامی تحریم‌های اقتصادی و مالی در روز اجرایی شدن توافق باید برداشته شود. در واقع آن روز که توافق می‌کنیم، توافقات ما اجرایی خواهد شد و در همان روز همه تحریم‌های اقتصادی و مالی قطعا باید لغو شود.

* آقای اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه بارها از ترکیب شورای امنیت انتقاد کرده و گفته است عادلانه نیست که این شورا در اختیار پنج کشور باشد و پیشنهاد کرده‌اند که یک کشور مسلمان نیز به عنوان نماینده کشورهای اسلامی در این شورا عضو دائمی شود. جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای اسلامی هم از نظر اراضی، هم از نظر جمعیت و هم از نظر نفوذ بین‌المللی بزرگ‌ترین کشور است. آیا ایران مایل است که به عنوان نماینده کشورهای اسلامی در این شورا حضور داشته باشد؟ آیا کشورهای اسلامی می‌توانند اختلافات مذهبی را کنار بگذارند و نامزدی کشور شما را بپذیرند؟

ما هم معتقدیم که ترکیب شورای امنیت و وظایف و تصمیمات آن عادلانه نیست و معمولا تصمیمات این شورا به نفع ظالم و نه مظلوم بوده است. به دلیل این بی‌عدالتی که بر شورای امنیت حاکم است فعلا امکان ورود کشورهای اسلامی از جمله ایران به این شورا وجود ندارد.

* اردوغان در حوادث یمن ایران را متهم کرد. خود ترکیه از حمله به یمن حمایت کرد و چند روز بعد رئیس‌جمهور ترکیه به ایران سفر کرد و در آنجا در دیدار با همتای ایرانی خود گفت که برای ما مسلمانان مهم هستند، نه مذهب. آیا در مناسبات بین ترکیه و ایران اختلاف نظر مذهبی است یا چیز دیگر؟

روابط ایران و ترکیه دوستانه واستراتژیک است و آینده روشنی دارد. البته در مورد تحولات منطقه از جمله در سوریه و یمن ما اختلاف نظرهایی داریم که با استمرار مذاکرات، این اختلاف نظرها کمتر شده است.

* حجم مبادلات تجاری بین ایران و آذربایجان 500 میلیون دلار است ولی با توجه به ظرفیت های موجود بین دو کشور این رقم بسیار ناچیز است. پیش‌بینی شما در رابطه با افزایش حجم مبادلات تجاری ایران و آذربایجان چیست؟

بهبود روابط بخش خصوصی برای افزایش حجم مبادلات تجاری بین ایران و جمهوری آذربایجان ضروری است. هر دو طرف کالا صادر یا وارد می‌کنند. برخی موانع از پیش روی ما برداشته یا کاهش می‌یابد. در حال حاضر افزایش تعداد کامیون‌های باری در گذرگاه‌های مرزی مشاهده می‌شود. علاوه بر این، مراحل صدور روادید برای اتباع ایران از سوی جمهوری آذربایجان تا حدودی تسهیل شده است. با توجه به ظرفیت‌های موجود و کاهش موانع گمرکی و ایجاد تسهیلات ویزایی فکر می‌کنم حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال 2015 احتمالا تا دو برابر افزایش یابد.

* طرح های «تاپ» و «تاناپ» یکی از طرح‌های مهم انرژی در منطقه است. وزیر نفت ایران چندی پیش پیوستن به طرح‌های یادشده را امکان‌پذیر دانست. موضع ایران در رابطه با این موضوع چیست؟

هنوز این موضوع در دست بررسی است ولی نخست ما باید ظرفیت صادرات را افزایش دهیم. ایران چندین میدان در خلیج فارس دارد که باید آنها را فعال‌تر کند. اگر سطح صادرات گازی ما به حد لازم برسد و مطابق منافع ایران باشد، می‌توانیم به این طرح‌ها بپیوندیم. در حال حاضر ایران سالانه 700 میلیارد متر مکعب گاز تولید می‌کند و در نظر دارد این رقم را در یک یا دو سال آینده به یک میلیارد و 100 میلیون متر مکعب برساند. اگر تا سال 2018 تولیدات در سطح برنامه‌ریزی باشد می‌توانیم در طرح‌های منطقه‌ای مشارکت کنیم. همان طور که می‌دانید آغاز صادرات گاز از طریق طرح‌های «تاپ» و «تاناپ» در سال 2018 در نظر گرفته شده است. ما هنوز زمان برای فکر کردن داریم.

* اخیراً روابط ایران و جمهوری آذربایجان با سیر صعودی توسعه می‌یابد. سفرهای متقابل رؤسای جمهور دو کشور در سال گذشته و سفرهای مقامات عالی‌رتبه باعث تقویت بیش از پیش این روابط شده است. همان طور که می‌دانیم، عملیات ساخت خط آهن «قزوین - رشت - آستارا» ادامه دارد. در حال حاضر احداث این خط آهن در چه وضعیتی است؟

ساخت این راه‌آهن در مسیر قزوین به رشت مراحل پایانی خود را دنبال می‌کند و امیدواریم در سال جاری تمام شود. برای احداث مسیر رشت - آستارا نیز مذاکراتی میان تهران، مسکو و باکو برای چگونگی مشارکت در این اقدام در جریان است.

انتهای پیام

کد N828841