رییس انجمن دوستی ایران و فلسطین: بازگشت به فلسطین تنها با مقاومت امکان‌پذیر است

رییس انجمن دوستی ایران و فلسطین خاطرنشان کرد: امروز بعد از 67 سال اشغال به جای این که همه قوا و توان کشورهای عربی به هدف اصلی یعنی رژیم صهیونیستی معطوف باشد به سمت دیگری جاری شده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالکریم شرقی، رییس انجمن دوستی ایران و فلسطین عصر امروز (سه‌شنبه) در یکصد و یکمین جلسه موسسه پژوهشی و تحقیقاتی ندا با عنوان « من النکبة الی حریة فلسطین» که با حضور اعضای انجمن دوستی ایران و فلسطین و کارشناسان و صاحب نظران برگزار شد، گفت: اشغال فلسطین بزرگ‌ترین نکبتی است که بر سر مردم سرزمین آمده است. این روز روزی است که باید به خاطر آن گریست.

او ادامه داد: اکنون فلسطین در بدترین و سخت‌ترین موقعیت خود قرار گرفته است و این نکبت در سال 1948 فلسطینی‌ها را دچار بدبختی‌هایی کرد که هنوز این بدبختی‌ها ادامه دارد.

عبدالکریم شرقی با اشاره به پیمان اسلو گفت:‌ پس از این پیمان انشقاقی میان فلسطینیان به وجود آمد. گروهی به دنبال مذاکره با رژیم صهیونیستی بودند و گروهی دیگر مقاومت را انتخاب کردند که از 25 سال پیش این انشقاق ادامه دارد و هر روز بیش‌تر می‌شود. در واقع دو حکومت به وجود آمده است. یکی در کرانه باختری و دیگری در نوار غزه که این دو حکومت در برابر یکدیگر قرار گرفته‌اند. همه این اتفاقات در راستای منافع رژیم صهیونیستی است.

رییس انجمن دوستی ایران و فلسطین اضافه کرد:‌ در منطقه نیز در طول چند سال گذشته طرح آمریکا در افغانستان و عراق شکست خورده است و آمریکایی‌ها به طور مستقل شروع کردند که در کشورهای منطقه از جمله سوریه مشکلاتی به وجود آورند.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به روابط ایران و سوریه پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت:‌ از مهم‌ترین دستاوردهای روابط این دو کشور حزب الله است که توانست در سال 2006 علیه رژیم صهیونیستی پیروزی استراتژیکی را به دست آورد.

عبدالکریم شرقی با انتقاد از سکوت کشورهای عربی در برابر اشغال فلسطین گفت:‌ در طول 67 سال گذشته منتظر بودیم که ارتش‌های عربی ما را آزاد کنند. اما آن‌ها پیمان‌هایی را با رژیم صهیونیستی امضا کردند و اکنون پیمان‌هایی بسته شده است تا سوریه و عراق را از بین برده و تجزیه کنند. در حال حاضر نیز این کشورها تلاش می‌کنند تا یمن را از بین ببرند.

رییس انجمن دوستی ایران و فلسطین اضافه کرد: امروز بعد از 67 سال اشغال ما باید یک موضع ملی در داخل اتخاذ کنیم و نگذاریم که موضوع فلسطین رها شود بلکه باید تلاش کنیم منافع طرف مقاومت تامین شود. مسیر جایگاه اصلی فلسطین در دست کسانی است که در محور مقاومت قرار دارند و بازگشت به فلسطین تنها از طریق مقاومت امکان‌پذیر است .

انتهای پیام

کد N828614