آمریکا: پیونگ‌یانگ حتی به استانداردهای یک نشست اتمی هم نزدیک نشده است

سیاسی

وزیر امور خارجه آمریکا گفت، کره شمالی حتی به استانداردهای نشست در خصوص برنامه اتمی‌اش نزدیک نشده و در عوض به برنامه تسلیحات اتمی و موشک‌های بالستیکش ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا افزود: تا این لحظه به ویژه با توجه به اقدامات تحریک آمیز اخیر کاملا مشخص است که کره شمالی حتی به استانداردهای نشست در خصوص برنامه اتمی‌اش نزدیک نشده و در عوض به برنامه تسلیحات اتمی و موشک‌های بالستیکش ادامه می‌دهد.

این بیانیه کری به دنبال انتشار گزارش‌ها مبنی بر اینکه کره شمالی در حال توسعه زرادخانه‌ اتمی‌اش است، صورت گرفت. براساس این گزارش‌ها کره شمالی احتمالا 12 قبضه سلاح اتمی دارد و تا سال 2016 میلادی احتمالا 20 بمب اتمی خواهد داشت.

آمریکا همچنان پیشنهاد می‌کند که اگر کره شمالی تمایل واقعی خود برای پایان دادن به برنامه اتمی‌اش را نشان دهد، بر سر میز مذاکره می‌نشیند.

جان کری درباره جریان کنفرانس خبری مشترکی در کره جنوبی تاکید کرد، جامعه بین‌الملل در خصوص هدفش برای خلع سلاح اتمی کره شمالی متحد است.

وی افزود: ما بیش از هر زمان دیگری برای پیدا کردن راهی برای متقاعد کردن کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی مصمم هستیم و آن‌ها باید بدانند هر کاری که انجام می‌دهند به منزوی شدن هر چه بیشتر خودشان و ایجاد خطرهای بزرگتر برای منطقه و کشور خودشان منجر می‌شود.

به گفته جان کری، آمریکا و چین در حال مذاکره برای افزایش تحریم‌ها علیه کره شمالی هستند.

وی افزود: در جریان مذاکرات امنیتی و اقتصادی که در ژوئن سال جاری میلادی با چین برگزار می‌کنیم، درباره اقدامات ویژه مربوط به تحریم‌ها علیه کره شمالی مذاکره خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین جنایات کره شمالی را محکوم کرده و نمایش اعدام‌ها به دست دولت یونگ یانگ را به عنوان اقداماتی "عجیب و وحشتناک" توصیف کرد.

وی معتقد است پرونده کره شمالی باید به دادگاه جرایم بین‌المللی ارجاع داده شود.

کری گفت: دولت پیونگ یانگ بی‌توجهی آشکار و زننده‌ای را نسبت به قوانین بین‌المللی از خود نشان داده و حقوق و آزادی‌های اساسی مردمش را نادیده می‌گیرد.

انتهای پیام

کد N828551