مدارس نابرابر فرانسه، جرقه‌ای برای اعتصاب

سیاسی

دولت فرانسه در نظر دارد به منظور اصلاح سیستم آموزشی که طبق تحقیقات بین‌المللی نابرابر توصیف شده است، اقدامی انجام دهد؛ طرحی که با مخالفت معلمان و اعتصاب آنها همراه شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت فرانسه بازنگری در نظام آموزشی مدارس را پیشنهاد کرده که طبق آن برنامه‌های دو زبانی در مدراس راهنمایی به پایان می‌رسد و مدارس خصوصی اختیار بیشتری پیدا می‌کنند که طبق آن می‌گویند که دانش آموزان اوقات فراغت خود را چگونه سپری کنند. دولت فرانسه نگران است که تبعیض میان محصلان سیستم آموزشی و آینده این کشور را تهدید کند.

طرح دولت سوسیالیست فرانسه پس از آن مطرح شد که یک مطالعه بین‌المللی نشان می‌دهد فرانسه در میان کشورهای توسعه یافته، ناعادلانه‌ترین سیستم آموزشی را دارد و عملکرد دانش آموزان عمدتا به شرایط اجتماعی اقتصادی محصل بستگی دارد. اما این طرح به شدت از سوی اتحادیه‌های معلمان چپ‌گرا و محافظه کاران فرانسه مورد انتقاد قرار گرفت. معلمان دوره راهنمایی امروز (سه‌شنبه) در فرانسه در حال اعتصاب هستند. دولت می‌خواهد به کلاس‌های فوق انضباطی بیفزاید و برنامه دو زبان محبوب را که در آن تنها حدود 15 درصد از محصلان نمونه ثبت نام می‌شوند و هدفش توسعه کلاس‌های زبان خارجی برای کودکان است، خاتمه دهد. دانش آموزان یاد گیری اولین زبان خارجی خود را در اولین سال تحصیلی و دومین زبان خارجی خود را در سن 12 سالگی یاد می‌گیرند. معلمان بر روی برنامه مورد نظر دولت اختلاف نظر دارند و هراس دارند که میان آنها اختلاف ایجاد شود و دانش آموزان بهای آن را پرداخت کنند. اما دولت فرانسه تحت فشار قرار دارد تا این سیستم را بهبود بخشد. پس از مطالعه سال 2012 از سوی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی مشخص شد که سیستم آموزشی فرانسه اختلاف و نابرابری شدیدی میان کودکان فقیر و غنی خصوصا در ریاض نشان می‌دهد. در میان 39 کشوری که در مطالعه مورد نظر شرکت کردند، تایپه تنها جایی بود که بیشترین نابرابری را در نتایج ریاضی نشان می‌دهد.

انتهای پیام

کد N828475