بازداشت تیم خبری بی‌ بی سی در قطر

یکی از خبرنگاران بی‌ بی سی که برای پوشش شرایط زندگی کارگران سازه‌های جام جهانی 2022 قطر به این کشور دعوت شده بود یک روز بازداشت شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری بی‌ بی سی، مارک لوبل، تحلیل‌گر اقتصادی بی‌ بی سی که در دبی مستقر است در این باره گفت: او و سه تن از همکارانش هنگامی که سعی می‌کردند از گروهی از کارگران نپالی فیلمبرداری کنند در دوحه پایتخت قطر بازداشت شدند.

به گفته لوبل، آنها سه شب را در زندان گذرانده و پس از آن برای یک هفته از خروج از این کشور منع شده‌اند. با این حال با وجود اینکه هیچ اتهامی علیه این کارکنان بی‌ بی سی مطرح نشده اما تجهیزات و وسایلشان ضبط شده و تاکنون به آنها بازگردانده نشده است.

این خبرنگار بی‌ بی سی در توضیح زمان بازداشت خود می‌گوید: ناگهان هشت ماشین سفید ماشین ما را محاصره کردند و ما را به حاشیه خیابان‌ کشاندند. حدود 10 مامور امنیتی ما را در کنار خیابان ردیف کرده و پس از بردن تجهیزات و وسایلمان ما را به مرکز خود بردند. بعدتر در مرکز پلیس، فیلبردار، مترجم، راننده و من به صورت جداگانه تحت بازجویی قرار گرفتیم.

این در حالی است که این دومین بار در این هفته است که مقامات قطری خبرنگارانی را که تلاش می‌کردند درباره شرایط زندگی کارگران مهاجر در این کشور گزارش تهیه کنند، بازداشت می‌کنند.

در ماه مارس یک خبرنگار تلویزیونی آلمانی و همکارانش زمانی که در حال فیلمبرداری از محل زندگی کارگران مهاجر در قطر بودند بازداشت شد.

به نظر می‌رسد مقامات قطری برای مقابله با افکار عمومی درباره نحوه برخورد این کشور با کارگران مهاجر از این اقدام جلوگیری می‌کنند.

با این حال سیف الثانی، رئیس دفتر ارتباطات دولت قطر، لوبل را به نقض قوانین این کشور در ورود به کمپ کارگران در شب متهم می‌کند.

در واکنش به این سخنان، بی‌ بی سی طی بیانیه‌ای اعلام کرد: ما خوشحالیم که تیم بی‌ بی سی آزاد شده‌اند اما در وهله اول بازداشت آنها را به شدت محکوم می‌کنیم. حضور آنها در قطر پنهانی نبوده و آنها به انجام دقیق وظایف خود مشغول بوده‌اند و مقامات قطری تنها برای توجیه این اقدام خود اتهاماتی را علیه کارمندان بی‌ بی سی مطرح کرده‌اند، اتهاماتی که کاملا از سوی کارمندان ما رد شده است.

با ین حال دولت قطر طی هفته‌های اخیر اعلام کرده که در تلاش برای بهبود وضعیت کارگران مهاجر است گفته می‌شود سیستم حفاظتی دقیقی برای تضمین پرداخت به موقع حق الزحمه کارگران تعبیه شده و دولت اماکن جدید اقامتی را برای این کارگران ساخته است.

انتهای پیام

کد N828456