در گزارشی به شورای امنیت؛

بان کی مون: بحران یمن راه را برای حضور افراطی‌ها در سومالی باز می‌کند

سیاسی

دبیرکل سازمان ملل در گزارشی جدید با ابراز نگرانی نسبت به اوضاع سومالی هشدار داد که بحران یمن می‌تواند باعث گشایش کریدوری برای ورود تروریست‌های افراطی به سومالی شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در گزارش خود به شورای امنیت این سازمان اعلام کرد که تداوم حملات گروه تروریستی الشباب اوضاع امنیتی در سومالی و منطقه را تهدید می‌کند.

وی افزود: امنیت سومالی و منطقه به دلیل حضور شبه نظامیان الشباب به شدت مورد تهدید است و حملات الشباب به موگادیشو و مناطق مرکزی و جنوبی این کشور و کشتار مردم می‌تواند هشداری جدی تلقی شود. همرمان بحران یمن نیز می‌تواند پتانسیلی برای بی ثباتی منطقه و ایجاد کریدوری برای شبه نظامیان برای رفت و آمد به سومالی باشد.

حملات گروه "الشباب" موگادیشو، پایتخت سومالی و مناطق مرکزی و جنوبی این کشور را شامل می‌شود و افزایش فعالیت‌های این گروه به منطقه "پاتلند" و قتل عام 147 دانشجو در دانشگاه گارسیا در "کنیا" در آوریل افزایش یافته است.

بان کی مون هشدار داد: بحران یمن باعث گشایش کریدوری برای عبور و مرور رخنه الشباب و سایر جنبش‌های افراطی به سومالی می‌شود و من به شدت نگران اوضاع امنیتی سومالی هستم.

در همین حال شورای امنیت سازمان ملل امروز (سه‌شنبه) جلسه‌ای را برای بحث درباره این گزارش برگزار می‌کند.

دبیرکل سازمان ملل در ادامه بر ضرورت کمپین نظامی مشترک با حضور نیروهای اتحادیه آفریقا و ارتش ملی سومالی تاکید کرد و گفت: این کمپین باید از نظر مالی توسط جامعه بین‌الملل حمایت شود.

وی در ادامه به اهداکنندگان مالی تاکید کرد که مبلغ 863 میلیون دلار برای کمک به 2.8 میلیون سومالیایی که به شدت نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند، اختصاص دهند و نگرانی خود را بابت تاثیر فروپاشی و انحلال صرافان ابراز داشت و از کشورهای عضو سازمان ملل خواست تا راه‌های جدیدی را برای انتقال پول از خارج پیدا کند.

انتهای پیام

کد N828189