ادامه بحران سیاسی در مقدونیه/ مخالفان همچنان خواستار استعفای دولت

چهار سیاستمدار ارشد مقدونیه در حل بحران سیاسی این کشور ناکام مانده‌اند و رهبر اپوزیسیون سوسیال دموکرات می‌گوید که این بن‌بست تا زمانی که دولت محافظه‌کار استعفا نکند و دولت موقت مقدمات انتخابات عادلانه را فراهم نکند، حل نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، با این حال "نیکولا گروفسکی،" نخست‌وزیر مقدونیه عصر دوشنبه در جمع حامیان دولت به وضوح اعلام کرد که قصد کناره‌گیری ندارد.

وی در جمع ده‌ها هزار تن از مردم در اسکوپیه، پایتخت مقدونیه گفت: پیام من به آنها این است که عقب‌نشینی نمی‌کنیم. آنها می‌خواهند من بر خلاف خواست مردم، استعفا دهم.

مقدونیه از زمان استقلال از یوگسلاوی در سال 1991 هم اکنون با یکی از عمیق‌ترین بحران‌های سیاسی خود رو به رو شده است. این اعتراضات از زمان ادعای اپوزیسیون مقدونیه مبنی بر اینکه دولت به صورت غیرقانونی مکالمات 2000 تن را شنود کرده، اوج گرفته است. مذاکرات روز دوشنبه از سوی دیپلمات‌های غربی سازماندهی شد و گروفسکی، زوران زائیو، رهبر سوسیال دموکرات‌ها و دو تن از رهبران سیاسی اقلیت‌ آلبانیایی حضور داشتند. روز یکشنبه ده‌ها هزار تن از مردم مقدونیه با برگزاری اعتراضات ضد دولتی، مقابل ساختمان دولتی در اسکوپیه تجمع کردند. صدها تن از آنها همچنان روز دوشنبه هم در آنجا باقی ماندند.

یکی از حامیان اپوزیسیون گفت: ما این مکان را تا زمانی که دولت سقوط نکند، ترک نمی‌کنیم. ما کشور را دوست داریم که دولت آن را دزدیده است چرا که ما دموکراسی‌ را می‌خواهیم که آنها آن را کشته‌اند. چرا که ما عاشق فرزندانمان هستیم که آنها فاسدشان کرده‌اند.

نخست وزیر مقدونیه روز دوشنبه در جریان تجمع مقابل ساختمان پارلمان گفت: مقدونیه به سیستم سیاسی بر پایه نظارت سیستم‌های اطلاعاتی خارجی نیازی ندارد.

گروفسکی که از سال 2006 در تمام انتخابات‌ها پیروز شده است، اتهام زنی‌های زائیو را رد می‌کند و می‌گوید که وی در توطئه کودتایی با حمایت آژانس‌های جاسوسی خارجی دست داشته است.

در حالی که حامیان گروفسکی راهپیمایی برگزار کردند، حدود هزار تن از معترضان اپوزیسیون همچنین در مقابل دفاتر دولتی کمپ‌هایی برپا کردند.

انتهای پیام

کد N827980