ژنو، 7 خرداد میزبان کنفرانسی درباره یمن است

سیاسی

در حالی که کنفرانس ریاض امروز (سه‌شنبه) رسما به فعالیت‌های خود پایان می‌دهد، یکی از رهبران گروه‌های جدایی‌طلب جنوب یمن اعلام کرد 28 مه جاری (7 خرداد) کنفرانس دیگری درباره یمن با نظارت سازمان ملل در ژنو برگزار خواهد شد.

در حالی که کنفرانس ریاض امروز (سه‌شنبه) رسما به فعالیت‌های خود پایان می‌دهد، یکی از رهبران گروه‌های جدایی‌طلب جنوب یمن اعلام کرد 28 مه جاری (7 خرداد) کنفرانس دیگری درباره یمن با نظارت سازمان ملل در ژنو برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یکی از رهبران گروه‌های جدایی‌طلب جنوب یمن در مصاحبه با سایت "العربی الجدید" اعلام کرد: این نشست که قرار است 28 ماه مه جاری در ژنو تحت نظارت سازمان ملل برگزار شود، باوجود مخالفت کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با این نشست صورت می‌گیرد.

برخی از مسئولانی که روز یکشنبه در افتتاحیه نشست ریاض سخنرانی کردند، اعتراضات علنی خود را نسبت به این نشست به ویژه به سخنرانی اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده جدید سازمان ملل به یمن اظهار کردند.

این منبع عنوان داشت: برگزاری کنفرانس ژنو با نظارت سازمان ملل، خواسته مستقیم آمریکا است، اما چند تن از رهبران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نسبت به آن اظهار ناخرسندی کرده‌اند و این مساله باعث شده مقامات کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برگزاری و یا عدم برگزاری این نشست را منوط به تحولات جنگ در یمن بدانند.

این رهبر جدایی‌طلب جنوب یمن تاکید کرد که آمریکایی‌ها به شدت مخالف هرگونه مداخله زمینی نیروهای ائتلاف به یمن هستند و معتقدند که این اقدام می‌تواند به صورت کامل مانع از هرگونه تلاشی برای راه‌حل سیاسی برای یمن باشد.

وی درخصوص بیانیه پایانی که امروز در نشست ریاض صادر می‌شود، گفت: این اختتامیه شامل هیچ بندی در مورد «حق تعیین سرنوشت در جنوب یمن» نمی‌شود.

وی تصریح کرد که حیدر العطاس، نخست‌وزیر اسبق یمن در جریان نشست‌های کمیته مقدماتی این بند را مطرح کرد اما "احمد بن دغر" از رهبران حزب کنگره ملی یمن (حزب علی عبدالله صالح رئیس‌جمهوری پیشین) به این بند به شدت اعتراض کرد و این مساله العطاس را وا داشت تا خواسته خود را پس بگیرد.

این رهبر جنوب یمن همچنین اظهار کرد که بعید نیست عدن به صورت کامل به کنترل انصارالله یمن و نیروهای علی عبدالله صالح درآید.

وی همچنین تصریح کرد که وضعیت نیروهای مخالف انصارالله در بسیاری از مناطق جنوبی یمن بد است.

این منبع یمنی ضمن انتقاد شدید از مسئولان دولت مستعفی یمن گفت که آنها عملاً هیچ نیروی واقعی در میدان جنگ ندارند و این انصارالله است که تمامی قدرت را در میدان جنگ در اختیار دارد.

انتهای پیام

کد N827725