ابراز بی‌گناهی یینگلاک شیناواترا با آغاز دادگاه

سیاسی

یینگلاک شیناواترا، نخست وزیر مخلوع تایلند امروز (سه شنبه) در جلسه دادگاه بار دیگر بر بی‌گناهی خود تاکید کرد؛ محاکمه‌ای که می‌تواند تا 10 سال حبس را برای وی به همراه داشته باشد.

یینگلاک شیناواترا، نخست وزیر مخلوع تایلند امروز (سه شنبه) در جلسه دادگاه بار دیگر بر بی‌گناهی خود تاکید کرد؛ محاکمه‌ای که می‌تواند تا 10 سال حبس را برای وی به همراه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این تازه‌ترین اقدام حقوقی علیه یینگلاک شیناواترا است که ناظران می‌گویند اقدامی علیه خانواده سیاسی وی محسوب می‌شود.

یینگلاک، خواهر تاکسین شیناواترا، سیاستمدار و نخست وزیر اسبق تبعیدی است. حدود یک سال پیش بود که دولت یینگلاک شیناواترا با کودتای ارتش تایلند سرنگون شد. محکومیت وی می‌تواند ضربه‌ای مهلک به سلطه سیاسی خاندان وی وارد آورد، اما این امر همچنین می‌تواند بار دیگر حامیان "پیراهن قرمزها" را که از زمان به قدرت رسیدن ارتش غیر پویا بودند، دوباره به خیابان‌ها بکشاند. حدود 50 تن از حامیان شیناواترا امروز مقابل دادگاه عالی تایلند در شمال بانکوک تجمع کردند که بسیاری از آنها جزو حزب پوتای یینگلاک هستند؛ این اقدام در کشوری که تجمع بیش از پنج تن براساس حکم خونتا ممنوع است، بسیار مایه تعجب است. بسیاری از آنها شعار "یینگلاک، مبارزه، مبارزه" سر می‌دادند. شیناواترا متهم به اعمال مجرمانه در انجام وظایف در ارتباط با طرح اعطای خرید یارانه‌ای برنج از کشاورزان تایلندی که خسارات فراوانی به همراه داشت، شده است.

یینگلاک شیناواترا در جمع خبرنگاران گفت: من از بیگناهی خودم اطمینان دارم و امیدوارم که دادگاه عدالت را برای من اجرا کند. من می‌خواهم که همه چیز طبق قانون پیش برود.

یینگلاک اگرچه به فساد مالی متهم نشده است اما با اتهام کوتاهی در مقابله با فساد مالی در جریان اجرای طرح مذکوری که میلیاردها دلار هزینه بر جای گذاشت رو به رو شد. اقدامات وی ماه‌ها اعتراضات را علیه دولتش به همراه داشت. پرونده قضایی علیه یینگلاک ممکن است تا 10 سال حبس به همراه داشته باشد و این باعث از بین رفتن هرگونه شانس بازگشت سیاسی وی خواهد شد؛ حتی اگر ارتش قدرت را واگذار کند. تحلیل‌گران می‌گویند این محاکمه یکی از جدیدترین اقدامات حکام نظامی تایلند برای خنثی کردن جایگاه خاندان شیناواترا به عنوان یک وزنه سیاسی در تایلند است. رسیدگی به پرونده یینگلاک ممکن است ماه‌ها به طول انجامد.

انتهای پیام

کد N827724