ابراز تاسف بان کی مون از عدم تمدید آتش‌بس در یمن

سیاسی

در پی پایان آتش‌بس پنج روزه در یمن و تشدید حملات وحشیانه ائتلاف عربی به نواحی مختلف این کشور، دبیر کل سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی از اوضاع انسانی در یمن از عدم تمدید آتش‌بس در این کشور ابراز تاسف کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری المحیط، فرحان حق، سخنگوی بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد: بان کی مون از پایان آتش‌بس "انسانی" در یمن و عدم تمدید آن ناخرسند است و معتقد است که بحران یمن می‌تواند راه را برای ورود افراط گرایان به سومالی باز کند.

فرحان حق اعلام کرد بان کی مون در گزارشی به شورای امنیت تاکید کرده که امنیت سومالی و منطقه به دلیل حضور شبه نظامیان الشباب به شدت مورد تهدید است و حملات الشباب به موگادیشو و مناطق مرکزی و جنوبی این کشور و کشتار مردم می‌تواند هشداری جدی تلقی شود. همرمان بحران یمن نیز می‌تواند پتانسیلی برای بی ثباتی منطقه و ایجاد کریدوری برای شبه نظامیان برای رفت و آمد به سومالی باشد.

وی افزود: ما خواهان توقف کامل درگیری‌ها در یمن هستیم و از وقوع بحران گرسنگی در این کشور هراس داریم. در حال حاضر حدود 25 تا 26 میلیون تن در یمن ساکن هستند و ما تنها می‌توانیم به صدها هزار یا چند میلیون تن کمک‌های بشردوستانه را برسانیم. برای همین باید درگیری‌ها به طور کامل متوقف شود.

فرحان حق همچنین اخبار منتشر شده درخصوص امکان برگزاری مذاکرات میان طرف‌های درگیر یمنی در ژنو طی هفته آتی را تکذیب کرد و گفت: من نمی‌توانم این اخبار را تایید کنم و تا زمانی که درگیری‌ها در یمن متوقف نشود سخن گفتن از برگزاری کنفرانس ژنو احتمالی خواهد بود.

آتش بس اعلام شده در یمن یکشنبه شب به پایان رسید و در پی آن ائتلاف عربی که از همان نخستین ساعات آغاز آتش بس آن را نقض کرده بود به حملاتش به نواحی مختلف یمن شدت بخشید.

انتهای پیام

کد N827669