کوبا: شرایط برای عادی‌سازی روابط دیپلماتیک با آمریکا مطلوب است

سیاسی

مقامات آمریکا و کوبا دور جدیدی از مذاکرات خود را پیش رو دارند و در همین رابطه مقامات هاوانا شرایط برای عادی سازی بیشتر روابط دو کشو را مطلوب می دانند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، قرار است روز پنجشنبه هفته جاری در واشنگتن مقامات آمریکا و کوبا مذاکراتی را در مورد روابط دو کشور انجام دهند و در همین رابطه هاوانا اعلام کرده که در حال حاضر شرایط برای بازگشت به روابط دیپلماتیک میان کوبا و ایالات متحده مطلوب است.

چنانچه هاوانا و واشنگتن روابط دیپلماتیک خود را از سر گیرند، دفترهای حافظ منافع دو کشور به سفارت بدل خواهد شد.

گوستابو ماچین، معاون امور ایالات متحده در وزارت خارجه کوبا، به خبرنگاران گفته است با وجود پیشرفت‌ های حاصل شده، همچنان دو کشور لازم است برای اقدام به از سرگیری روابط خود، به توافقی دست پیدا کنند.

مسائلی میان دو کشور مطرح شده که همچنان مقامات آمریکا و کوبا بر سر آن در حال مذاکره هستند. برخی از این مسائل به موضوع رسانه‌ها و اینترنت باز می‌گردد. هاوانا خواسته است تا ایالات متحده دوره‌های آموزشی روزنامه‌ نگاری و اینترنت خود را در دفتر حافظ منافع‌ اش تعطیل کند. اما واشنگتن دوره‌های آموزشی را موضوعی عادی در کارکرد دفاتر دیپلماتیک کشورها در هاوانا، و نیز آنچه خود کوبا در دیگر کشورها انجام می‌دهد، می‌داند.

از سوی دیگر آمریکا نیز خواستار آن است که مقامات دیپلماتیک این کشور، در رفت‌ و آمدهای خود آزاد باشند. آنها در حال حاضر نیاز دارند برای خروج از هاوانا اجازه رسمی کسب کنند.

مذاکرات مقامات دو کشور پس از آن انجام می شود که در ابتدای سال جاری میلادی «باراک اوباما» با اشاره به اشتباه بودن سیاست های پنج دهه گذشته واشنگتن برای به انزوا کشاندن کوبا، از تغییر سیاست های واشنگتن در قبال هاوانا خبر داده بود.