گزارش خبری/

شهر الرمادی عراق؛ از سقوط به دست داعش تا حضور نیروهای مردمی

سیاسی

شهر «الرمادی» واقع در استان الانبار عراق پس از موصل دومین مرکز استانی به شمار می‌رود که به دست تروریست‌های داعش سقوط کرده و هم‌اکنون نیروهای مردمی و امنیتی خود را مهیا آزاد سازی آن می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، شهر الرمادی در مرکز استان الانبار عراق واقع شده است. این شهر در  حدود صد کیلومتری غرب بغداد قرار دارد. بیشتر ساکنان این شهر از اهل تسنن هستند و یکی از قبایل معروف آن الدلیم است که برخی شخصیت های عراقی نیز وابسته به این قبیله هستند. از جمله مواردی که در اهمیت استراتژیک الرمادی ذکر می‌شود این است که درست چسبیده به این شهر، شهرکی به نام «حبانیه» وجود دارد که یک پایگاه نظامی در آن واقع شده است که مشاوران آمریکایی در آن حضور دارند.

گروه تکفیری داعش چندی پیش طی عملیاتی غافلگیرانه به شهر الرمادی یورش برد. اعضای این گروه در جریان حمله به این شهر ده‌ها نفر را به قتل رساندند. به دنبال این حمله هزاران نفر از ساکنان شهر الرمادی مجبور به فرار از قتل و غارت اعضای داعش شدند. تروریست‌های داعش در بدو ورود خود به الرمادی حمله به نهادها و ساختمان‌های دولتی و زیرساخت‌های این شهر را در دستور کار خود قرار دادند.

«صهیب الراوی» استاندار الانبار در ابتدا اخبار منتشر شده در رسانه ها مبنی بر تصرف شهر الرمادی توسط داعش را رد کرده و گفت: همه چیز به مقاومت ساکنان الرمادی و وحدت میان نیروهای امنیتی و عشایر این شهر بستگی دارد.

تروریست های داعش در اوایل هفته جاری یکی از مؤسسات بزرگ دولتی در شهر الرمادی را هدف قرار داده و پس از کشتار ده ها نفر کنترل کامل آن را در دست گرفتند. بلافاصله نیروهای ارتش وارد عمل شده و کنترل این نهاد دولتی را از دستان داعش خارج کردند. «خالد العبیدی» وزیر دفاع عراق ضمن تأیید بازپس‌گیری این نهاد دولتی از ادامه مبارزه با داعش تا زمان آزادسازی کامل الرمادی خبر داد.

اعضای گروه تروریستی ـ تکفیری داعش در مراحل اولیه حمله وحشیانه به شهر الرمادی، ۲۰۰ نفر از ساکنان این شهر را به صورت دسته جمعی اعدام کردند. در میان قربانیان ده ها زن و کودک دیده می شدند.

با گذشت زمان، «سعد معن» سخنگوی وزارت کشور عراق در سخنانی ضمن اعلام پیشروی گسترده نظامیان ارتش عراق در شهر الرمادی، تصریح کرد: ارتش ضربات مهلکی را بر پیکره تروریست های داعش وارد کرده است. در این میان، حیدر العبادی نخست وزیر عراق، به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح با فرماندهان نظامی و امنیتی عراقی نشست فوری برگزار کرده و دستور داد تا همه نیروها برای آزادسازی هرچه سریعتر شهر الرمادی بسیج شوند. وی تأکید کرد در هرگونه عملیات برای پاکسازی شهر الرمادی حفظ جان غیرنظامیان باید در اولویت قرار گیرد.

العبادی همچنین ضمن هشدار نسبت به هرگونه تفرقه میان مردم و نیروهای امنیتی، تأکید کرد: از همه دعوت می کنم تا زیر یک پرچم به مبارزه علیه تروریسم بپردازند، در غیر این صورت با متخلفان به شدیدترین شکل ممکن برخورد خواهد شد.

«کاظم الفهداوی» فرمانده نیروهای پلیس استان الانبار عراق نیز در سخنانی اعلام کرد که نیروهای امنیتی به سرعت در حال پیشروی در مناطق غربی و مرکزی شهر الرمادی هستند.

«فالح العیساوی» نایب رئیس شورای استانداری الانبار در خصوص هجوم داعش به شهر الرمادی گفت: حمله تروریست های داعش به شهر الرمادی پیش از این هم قابل پیش بینی بود. ده‌ها تروریست داعش اخیرا از طریق گذرگاه مرزی «القائم» از سوریه وارد عراق شدند. بدون شک آنها به صورت برنامه ریزی شده و برای حمله به الرمادی خود را به عراق رساندند.

با شدت یافتن جنایت های تروریست های داعش در شهر الرمادی، شیوخ عشایر استان الانبار به صورت رسمی از حیدر العبادی نخست وزیر عراق درخواست کردند تا مجوز مشارکت نیروهای بسیجی مردمی در مبارزه علیه داعش را صادر کند. در پی این درخواست، شورای استانداری الانبار روز گذشته طرح مشارکت نیروهای بسیج مردمی برای مبارزه با داعش در شهر الرمادی را تصویب کرد اما اجرای آن را منوط به صدور دستور توسط العبادی کرد.

«فیصل النشامی» سخنگوی نیروهای بسیج مردمی در خصوص این طرح گفت: این طرح اکنون به تصویب رسیده و العبادی نیز موافقت اولیه خود با آن را به ما اعلام کرده است. ما نیز اکنون آماده ورود به الرمادی هستیم. در نهایت «حیدر العبادی» به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح عراق شب گذشته به صورت رسمی موافقت خود با ورود نیروهای مردمی به الرمادی برای مبارزه با داعش را اعلام و تأکید کرد: تمامی گروه ها باید زیر نظر ارتش فعالیت کنند.

یک منبع آگاه در ارتش عراق که نخواست نامش فاش شود از محاصره کامل شهر الرمادی توسط ارتش و نیروهای مردمی خبر داد. به گفته این منبع، ارتش و نیروهای  مردمی در آینده نزدیک عملیات پاکسازی کامل الرمادی را کلید خواهند زد. گفته می شود «هادی العامری» رئیس سازمان بدر عراق نیز برای فرماندهی عملیات پاکسازی الرمادی وارد استان الانبار شده است. شورای استانداری الانبار نیز با صدور بیانیه ای از ورود حدود ۳۰۰۰ نیروی مردمی از عشایر جنوب و فرات مرکزی از بابل به الانبار خبر داد.

منابع وابسته دفتر رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق اعلام کردندکه حاکم الزاملی رئیس کمیسیون امنیت با خالد العبیدی وزیر دفاع عراق اوضاع امنیتی را بررسی کردند و الزاملی بر توان نیروهای عراقی برای درهم شکستن توان داعش تاکید کرد.

در همین حال توفیق الکعبی نماینده پارلمان عراق از جریان اصلاح گفت: در شرایطی که شیوخ الانبار و شورای این استان خواهان ورود نیروهای مردمی به الانبار برای آزادسازی آن از داعش هستند ما از حیدر العبادی نخست وزیر عراق می خواهیم که از نیروهای مردمی برای آزادسازی این استان و دیگر مناطق تحت اشغال داعش استفاده کند.

ارتش عراق در صدد است تا هرچه سریعتر شهر الرمادی را از چنگ تروریست های داعش خارج کند، زیرا به خوبی می داند که ادامه تسلط داعش بر این شهر، ورود گروه های تکفیری به بغداد را تسهیل می کند.