تشکیل کمیته مشترک برای بازگرداندن مهاجران افغان به کشورشان

وزير کشور,افغانستان,اتباع غيرمجاز,ایران و افغانستان

وزیر کشور در حاشیه دیدار با وزیر امور مهاجرت افغانستان از تشکیل کمیته‌ای مشترک در راستای بازگرداندن مهاجران افغان به کشورشان خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالرضا رحمانی‌فضلی امروز در دیدار با بلخی وزیر امور مهاجرت کشور افغانستان با بیان اینکه فردا (سه‌شنبه) اجلاس چهارجانبه‌ای فی‌مابین ایران، افغانستان، پاکستان و کمیساریای سازمان ملل برگزار می‌شود، گفت: این اجلاس با هدف کمک به بحث رسیدگی به امور پناهندگان افغان در کشورهای ایران و پاکستان برگزار می‌شود و به نوعی تعیین تکلیفی در راستای وضعیت پناهندگان غیرمجاز صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه در اجلاس آتی بستری فراهم خواهد شد تا در یک بازه زمانی مشخص مهاجران غیرقانونی و قانونی به کشور خود بازگردند، گفت: افاغنه باید تجربه، دانش و توان خود را برای بهبود وضعیت کشور خودشان به کار گیرند تا شاهد توسعه، عمران و آبادانی در این کشور باشیم.

وزیر کشور با بیان اینکه در پی سفر رییس جمهور افغانستان به ایران، مقرر شد تا کمیته‌ای دوجانبه در حوزه‌های قضایی، موادمخدر، مهاجرت و اقتصاد تشکیل شود، گفت: وزارت کشور مسوول پیگیری برگزاری این کمیته‌هاست و مقرر شد ظرف مدت دو ماه این کمیته‌ها تشکیل و جلسات مشترکشان برگزار شود تا سطح همکاری‌های بین دو کشور افزایش یابد.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه اراده دو کشور بر تقویت روابط و گسترش همکاری‌هاست، گفت: امیدواریم در پی این همکاری‌ها شاهد گسترش امنیت و توسعه باشیم.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درخصوص سخنانش در مجلس پیرامون امنیت مرزها گفت: موضوع امنیت مرزها مساله‌ای منطقه‌ایست و باید با همکاری سه کشور ایران، پاکستان و افغانستان این مرزها ساماندهی شود.

وزیر کشور با بیان اینکه طرح ساماندهی مرزها ظرف یک سال آماده می‌شود، گفت: در حوزه تردد مرزی و تعیین تکلیف مهاجران غیرقانونی هر سه کشور باید همکاری‌های لازم را انجام دهند و اجلاس فردا مقدمه‌ای برای این طرح خواهد بود و امیدوارم با اراده هر سه کشور حل شده و به توافقات خوبی در راستای ساماندهی مهاجران افغانه برسیم.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه مساله اول در این اجلاس موضوع ساماندهی مهاجران غیرمجاز است، گفت: همچنین زمینه‌های عودت مهاجران مورد بررسی قرار خواهد گرفت و امیدواریم افاغنه به سرزمین مادری خود برگشته و رفت و آمد آنها در چارچوب قانون باشد.

به گزارش ایسنا، همچنین بلخی وزیر مهاجرت افغانستان با بیان اینکه از ملت ایران برای سه دهه میهمان‌نوزی مهاجران افغان تشکر می‌کنم، گفت: در سفر رییس جمهور افغانستان به ایران قرار شد کمیته‌های مشترکی در حوزه‌های مختلف از جمله امور مهاجران شکل بگیرد و در این حوزه طرح‌های مشترکی اجرا خواهد شد.

وی با بیان اینکه ایران و افغانستان مشترکات فرهنگی زیادی با یکدیگر دارند، گفت: در کمیته امور مهاجرت دو کشور ایران و افغانستان اولین موضوعی که مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت، موضوع وضعیت افراد مهاجر خواهد بود که در گام اول نسبت به قانونمندکردن آن اقدام خواهیم کرد.

وزیر امور مهاجرت افغانستان با بیان اینکه دولت افغانستان بازگرداندن مهاجران را جزو اولویت‌های ملی خود قرار دارد و طرح‌های زیادی درخصوص اشتغال آنها دارد، اظهار کرد: مساله حضور مهاجران افغان در ایران، موضوع و مشکل هر دو کشور است. البته با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در افغانستان حضور مهاجران افغان در ایران طولانی نخواهد بود.

وی ادامه داد: در سال‌های پایانی حضور افاغنه در ایران هستیم و از مردم ایران درخواست دارم که همانگونه که در 30 سال اخیر میهماندار افاغنه بودند این چند سال نیز صبر کرده تا شاهد روزی باشیم که همه اتباع افغان به کشور خود برگردند.

بلخی در پایان از تشکیل کمیته مشترکی برای قانونمند ساختن حضور افراد غیرمجاز در ایران خبر داد و گفت: یکی از اولویت‌های اصلی این کمیته شناسایی تعداد دقیق حضور افاغنه غیرمجاز در ایران است که براساس آن بتوان برنامه‌ریزی‌هایی را برای برگرداندن این افراد انجام بدهیم.

انتهای پیام

کد N827168