وزیر خارجه مجارستان: غرب نسبت به ایران سیاست‌های همکاری در پیش گرفته است

سیاسی

وزیر خارجه مجارستان با بیان این که مذاکرات مطلوبی با وزیر خارجه ایران داشته، گفت: از لحاظ مجارستان تحولات نگران کننده‌ای در خاورمیانه در حال وقوع است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، پیتر سیارتو، وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان پس از دیدار با محمد جواد ظریف در کنفرانس خبری مشترک با همتای ایرانی‌اش، با اشاره به فعالیت‌های گروه‌های تروریستی در منطقه افزود: داعش در حال اقدامات تروریستی است و به اختلافات دامن می‌زند و این امر نگرانی‌هایی را در کل اروپا به وجود آورده است. همچنین بی ثباتی هایی که در منطقه در جریان است در کل اروپا نیز اثر گذاشته است.

سیارتو با اشاره به مذاکرات ایران و 1+5 تصریح کرد: اگر مذاکرات ایران و 1+5 تا قبل از 30 ژوئن به نتیجه مثبت برسد شاهد تحولاتی در منطقه و کل جهان خواهیم بود در غیر این صورت بدون همکاری‌های عملگرایانه با ایران موضوع پیچیده خواهد شد.

وزیر امور خارجه مجارستان گفت: ما خوشحالیم که غرب نسبت به ایران سیاست‌های همکاری را در پیش گرفته است. به طور کلی مجارستان از مذاکرات ایران و 1+5 حمایت کرده و از کشورهای غربی نیز می خواهد که همکاریهای لازم را برای به نیتجه رسیدن مذاکرات در ایران در پیش بگیرند.

سیارتو با اشاره به تعاملات فرهنگی میان دو کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر دو هزار دانشجوی ایرانی در مجارستان تحصیل می‌کنند و دو کشور می توانند روابط اقتصادی خوبی با هم داشته باشند. همچنین در رابطه با مسائل اقتصادی نیز با وزیر امور خارجه ایران گفت‌وگوهایی داشتیم و قرار شد بدون هیچ پیش شرطی توافقنامه ای برای برداشتن مالیات های اقتصادی اجرا شود.

وی ادامه داد: مذاکرات با ایران خیلی پیشرفت داشته و با حسن نیت و انجام گفت‌وگوهای جدی چالش‌ها قابل رفع خواهند بود و ما نیز خواهان گفت‌وگوی جدی ایران با مجارستان نیز هستیم.

در بخش دیگری از این نشست خبری پیتر سیارتو، ضمن ابراز خرسندی از دیدار با رئیس جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگاری در رابطه با سیاست های اقتصادی مجارستان برای تعامل با خاورمیانه گفت: ما در سیاست خارجه خود دیدگاه های عملگرایانه را دنبال می کنیم و قطعا نمی توان با نادیده گرفتن دنیای‌شان چنین سیاستی را دنبال کرد چرا که شرق بازارهای اقتصادی در حال رشدی دارد و با نادیده گرفتن آن‌ها در حقیقت منبع اقتصادی خیلی مهمی را از دست خواهیم داد.

وی ادامه داد: از نظر روابط اقتصادی تا حدی از قاره آفریقا غافل مانده بودیم اما امروز در سیاست های راهبردی خود با کشورهای آفریقایی و خاورمیانه به دنبال روابط استراتژیک و راهبردی هستیم و سفر من به تهران نیز به دلیل تاکید مجارستان برای گسترش روابط با خاورمیانه و شرق است.

وزیر امور خارجه مجارستان در پاسخ به سوالی درباره کاهش حجم روابط اقتصادی میان ایران و مجارستان گفت:‌ حجم روابط دو کشور خیلی پایین آمده بود ولی امروز آمدیم تا آن را افزایش بدهیم و زمینه ها برای این کار را آماده کردیم البته در گذشته حجم مبادلات 33 میلیون دلار بود ولی امروز تا 40 میلیون دلار افزایش یافته است. همچنین مجارستان در زمینه های ماشین آلات، مخابرات،‌ خودروسازی و تجهیزات پزشکی نیز می تواند با ایران تعاملات زیادی داشته باشد و در آینده نیز دو کشور شاهد افزایش تعاملات در این زمینه خواهند بود.

سیارتو در گفت‌وگو با سیاست های این کشور برای همکاری در زمینه مقابله با داعش گفت:‌ شاید در گذشته گمان می شد که فعالیت های تروریستی تنها افغانستان و یا خاورمیانه را تهدید می‌کند ولی پس از حوادث پاریس و کوپنهاگ دیدیدیم که داعش تهدیدی برای اروپا و جهان نیز محسوب می‌شود در همین راستا پارلمان مجارستان تصویب کرد تا 150 سرباز برای مقابله با داعش به افغانستان رفته و در کنار نیروهای ایتالیایی و آلمانی علیه گروه های تروریستی مقابله کند و قطعا ما باید مقابله با داعش را در آینده گسترش دهیم.

انتهای پیام

کد N826967