پیشنهاد کره‌جنوبی به کره‌شمالی برای مذاکره درباره دستمزد کارگران منطقه کائسونگ

وزارت اتحاد مجدد دو کره در کره‌جنوبی امروز (دوشنبه) گفت، سئول به پیونگ‌یانگ پیشنهاد داده تا درخصوص مدیریت منطقه اقتصادی "کائسونگ" از جمله اختلافات کنونی درباره افزایش دستمزد کارگران کره‌شمالی مذاکراتی برگزار کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری شینهوا، سخنگوی وزارت اتحاد مجدد دو کره در کره‌جنوبی در کنفرانسی خبری گفت، سئول از طریق کمیته مشترک کره‌شمالی و کره‌جنوبی پیشنهاد کرده که ششمین دور از نشست این کمیته 20 مه (30 اردیبهشت) سال‌جاری میلادی حول محور مدیریت مجتمع صنعتی «کائسونگ» برگزار شود.

وی افزود: از آنجایی که کره‌شمالی دریافت اطلاعیه این پیشنهاد را رد کرده، وزارت اتحاد مجدد دو کره در کره‌جنوبی پیشنهاد مذاکره خود را به صورت شفاهی مطرح کرده است. این کمیته مشترک برای حل مسائل مربوط به نگرانی‌های مشترک همچون اختلافات موجود درباره دستمزد کارگران، مدیریت و توسعه باثبات مجتمع صنعتی «کائسونگ» باید فوراً نشستی برگزار کند.

این پیشنهاد در بحبوحه اختلافات میان سئول و پیونگ‌یانگ درخصوص افزایش دستمزد کارگران کره‌شمالی که توسط کمپانی‌های کره‌شمالی در شهر مرزی کائسونگ استخدام می‌شود، مطرح شده است.

کره‌شمالی پس از تغییر قوانین کاری حداقل دستمزد برای کارگرانش در مجتمع صنعتی کائسونگ را از 70.35 دلار به 74 دلار افزایش داد.

کره‌جنوبی ضمن ابراز تاسف برای این تصمیم‌گیری یکجانبه گفت، این اقدام توافقات پیشین کره‌جنوبی و کره‌شمالی را نقض می‌کند.

انتهای پیام

کد N826785