راشاتودی گزارش داد:

جهان در آستانه تراژدی هسته‎ای/ تردید درباره امنیت تسلیحات انگلیس

سیاسی

افشای جزئیاتی در مورد امنیت تسلیحات اتمی انگلیس موجب شده تا کارشناسان نگران بروز یک تراژدی هسته ای در جهان باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، یک مهندس نیروی دریایی انگلیس پس از انتشار ادعاهایی درباره بخشی از برنامه هسته‌ای این کشور گریخته است.

«ویلیام مک‌نیلی» در گزارشی که برای روزنامه‌ها و وبسایت‎ های افشاگر از جمله ویکی‌لیکس فرستاده و همچنین بر روی اینترنت نیز منتشر کرده، مدعی شده که امنیت برنامه‌ هسته‌ای «ترایدنت» به قدری پائین است که تروریست‌ ها به راحتی می‌توانند به آن حمله کنند.

مک‌نیلی گفته که فاجعه‌ای در انتظار برنامه‌ هسته‌ای ترایدنت است. وی در گزارش خود می نویسد: وارد شدن به کلوپ شبانه از وارد شدن به یک زیردریایی هسته‌ای «سخت‌ تر» است.

به گفته‌ او هیچ نظارتی بر ورود محموله‌هایی که وارد پایگاه‌های زیردریایی‌های هسته‌ای می‌شوند وجود ندارد.

نیروی دریایی بریتانیا اظهارات مک‌نیلی را تکذیب کرده و گفته که با همکاری پلیس در صدد یافتن اوست. نیروی دریایی بریتانیا همچنین اعلام کرده که تحقیقات خود را برای اطمینان از امنیت برنامه هسته‎ای ترایدنت ادامه می‌دهد.

مک‌نیلی، ۲۵ ساله در این گزارش ۱۸ صفحه‌ای نوشته که هدفش از افشاگری شکستن تصویر دروغین سیستمی است که بیشتر مردم تصور می‎کنند نقصی ندارد.

در حال حاضر در قالب برنامه ترایدنت چهار زیردریایی با قابلیت حمل سلاح‌های هسته‌ای وجود دارد. ترایدنت از مهم‌ترین برنامه‌های تسلیحات هسته‌ای بریتانیا بوده که در زمان نخست وزیری مارگارت تاچر در اوایل دهه ۱۹۸۰ به منظور دفاع از بریتانیا در مقابل کشورهای عضو پیمان ورشو به سیستم دفاعی این کشور اضافه شد.

در حال حاضر در قالب این برنامه چهار زیردریایی با قابلیت حمل سلاح‌های هسته‌ای وجود دارد که یکی از آنها مسلح و در زیر دریا در رفت و آمد است. قرار است که در سال ۲۰۱۶ دولت بریتانیا تصمیم خود را برای کنار گذاشتن این برنامه و جایگزین کردن برنامه دیگری اعلام کند.