ظریف در پاسخ به مهر:

همکاری ما با جامعه بین‌الملل براساس صلح است/ اجازه دخالت نمی‌دهیم

محمد جواد ظریف, نشست خبری

وزیر امورخارجه کشورمان گفت: همکاری ما با جامعه بین الملل در چارچوب صلح و امنیت ملی است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه مجارستان در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در این باره که در پروتکل الحاقی بحث بازدید از مراکز نظامی وجود دارد،اگر متعهد به اجرای پروتکل الحاقی شدیم و در صورت درخواست بازدید از مراکز نظامی مانند پارچین که اکنون محل اختلاف جدی است، ایران چه واکنشی نشان خواهد داد، گفت: ما از ابتدا اعلام کردیم که جمهوری اسلامی ایران بر اساس مقررات عمومی بین المللی و نه بر اساس یک قانون خاص، آمادگی شفاف سازی در حوزه فعالیت های هسته ای را دارد.

وی افزود: البته این روزها بحث های مربوط به دسترسی و نظارت به صورت هیجانی از سوی برخی مقامات غربی برای آرام کردن برخی گروه های فشار مطرح شده و طبیعتا از سوی مسئولان ایرانی نیز پاسخ مناسبی دریافت کرده است.

ظریف گفت: در صورتی که توافقی شکل بگیرد و پروتکل الحاقی بر اساس مقررات کشور و چارچوب های موجود در کشور به صورت داوطلبانه اجرا شود در داخل پروتکل الحاقی کاملا مشخص است و پروتکل الحاقی به هیچ وجه اجازه دسترسی بی رویه و بی دلیل به ساختارهای کشورها را فراهم نمی کند، بلکه یک چارچوب قاعده مند و قانونمند را فراهم می کند که امروز در نزدیک به ۱۲۴ کشور دنیا در حال اجرا است.

وی ادامه داد: مقررات موجود مانع از سوء استفاده از این گونه دسترسی ها (که البته دسترسی است و بازرسی نیست) را فراهم می کند. زمانی که پروتکل الحاقی در دهه ۹۰ میلادی مورد مذاکره قرار گرفته بود، چارچوب های مناسب برای اینکه این دسترسی ها اسرار نظامی و حتی اسرار اقتصادی کشورها در حوزه های مختلف را برملا نکند، فراهم شد.

ظریف گفت: در بسیاری از کشورها فناوری غنی سازی یا فناوری های دیگر هسته ای جزو اسرار صنعتی است و نیازی ندارد این موضوع موجب نگرانی امنیتی باشد، بلکه رقابت های صنعتی نیز باعث می شود که چارچوب های قانونمند و مشخصی برای این گونه دسترسی ها مشخص کرده باشند که هدف این دسترسی ها باید این باشد که از برنامه های هسته ای این اطمینان را حاصل کنند که بر اساس پروتکل الحاقی کاملا صلح آمیز است.

وی ادامه داد: این کار الزامی ندارد که دستیابی به چنین نتیجه گیری نیازمند نقض حاکمیت و یا نقض مقررات و موازین امنیتی و صنعتی کشورهای مختلف باشد، کما اینکه در ۱۲۴ کشوری که اکنون پروتکل الحاقی اجرا می شود، همه نگرانی ها امنیتی و اسرار نظامی و صنعتی دارند و نگرانی ها در چارچوب پروتکل الحاقی مورد توجه قرار می گیرد.

وزیر امور خارجه گفت: ما هم بارها گفته ایم که همکاری ما با جامعه بین الملل در چارچوب مصالح و امنیت ملی کشور است و فراتر از آن اجازه دخالت در امور کشور را نمی دهیم.