مخالفت ویتنام با ممنوعیت اعمال شده چین بر تمامی اقدامات ماهیگیری

ویتنام ضمن اعلام اینکه به شدت با ممنوعیت‌های اعمال شده توسط چین به تمامی فعالیت‌های ماهیگیری در آب‌های اطراف خلیج تنکن مخالف است، مدعی شد، این اقدام یک "تصمیم بی‌ارزش" است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه ویتنام در بیانیه‌ای گفت: این ممنوعیت اعمال شده بر تمامی فعالیت‌های ماهیگیری در بازه زمانی 16 مه (26 اردیبهشت) تا اول اوت (10 مرداد) سال جاری میلادی نقض قوانین بین‌المللی و حقوق قانونی و تمامیت ارضی ویتنام است.

این اقدام چین همزمان با آن صورت گرفت که این دو همسایه قصد دارند اختلافات دو جانبه‌ای را که مه سال گذشته میلادی به وجود آمده، حل و فصل کنند؛ اختلافاتی که به دنبال استقرار یک سکوی حفاری نفتی یک میلیارد دلاری چینی در آب‌هایی که ویتنام ادعای مالکیت بر آن را دارد، به وجود آمده است. این مساله منجر به رویارویی کشتی‌های رقیب و برگزاری اعتراضات خشونت آمیز ضد چینی در ویتنام شد.

پکن به بیش از 90 درصد از دریای چین جنوبی ادعای مالکیت دارد و محدوده دسترسی خود در نقشه‌های رسمی را با خطی که تا جنوب شرق آسیا کشیده می‌شود، نشان می‌دهد.

چین اخیرا اقداماتش برای ساخت جزایر بر صخره‌های آبی را در این دریای مورد مناقشه افزایش داده است.

تصاویر ماهواره‌ای تازه منتشر شده نشان می‌دهند که ویتنام نیز ساخت و سازهای برجسته‌ای را در دو بخش مورد مناقشه در دریای چین جنوبی صورت داده اما میزان و سیر این اقدامات کمتر از اقدامات چین است.

فیلیپین، مالزی، تایوان و برونئی نیز بر این دریا ادعاهای مالکیت دارند.

انتهای پیام

کد N826429