سفر نخست‌وزیر هند به مغولستان با هدف تحکیم روابط در حیاط خلوت چین

نخست وزیر هند در جریان سفر به مغولستان با همتای خود مذاکراتی برگزار کرد. دو طرف در شرایطی برای ارتقای مناسبات اقدام می‌کنند که دهلی نو در تلاش برای نفوذ به این حیاط خلوت چین است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "نارندرا مودی"، نخست وزیر هند در دیدار با همتای مغولستانی خود این کشور غنی از منابع را به عنوان "نور جدید و روشن دموکراسی در جهان ما" ستود و گفت که دو طرف در آینده منطقه آسیا- اقیانوسیه به یکدیگر وابسته هستند. مغولستان در تلاش است تا عامل تعادل نفوذ روزافزون چین در این کشور محصور در خشکی شود.

رهبران هند و مغولستان با امضای توافقنامه مشترکی، سطح روابط خود را به "شراکت استراتژیک" ارتقا دادند، آن هم درست یک سال پس از آنکه توافقنامه مشابهی میان مغولستان و چین به امضا رسید. سایر توافقات شامل یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش توسعه زیرساخت‌های مغولستان و وعده تعمیق روابط در خصوص امنیت مرزی و دفاعی می‌شود. اقتصاد مغولستان که طی سال‌های اخیر با رشد استخراج معادن به شکوفایی رسیده است سال 2011 به رشد بی‌سابقه‌ 5 / 17 درصد رسید و عمدتا برای تجارت به چین وابسته بود و این روند هنوز هم ادامه دارد.

مغولستان همچنین تلاش دارد تا روابطش با ژاپن را تقویت کند و مناسبات تجاری خود را نیز با روسیه مستحکم کرده است. مودی که تور شرق آسیای خود را از چین آغاز کرده است، اولین نخست وزیر هند است که سفری رسمی به مغولستان دارد. وی پس از آن به کره جنوبی می‌رود.

انتهای پیام

کد N826358