اظهار نظر وزیر دفاع اسبق آمریکا درباره جایگزین نرسیدن به توافق با ایران

واحدمرکزی خبر نوشت:

وزیر دفاع سابق آمریکا می گوید گزینه ی جایگزین عدم حصول توافق هسته ای با ایران ، جنگ نیست.
به گزارش مونیتورینگ خبرگزاری صدا و سیما؛ رابرت گیتس در ادامه ی گفتگو با برنامه ی« فیس دِ نیشن »(Face the Nation) در شبکه ی سی بی اس آمریکا درباره ی نگرانی های خود از مذاکرات هسته ای ایران گفت: نخستین نگرانی من به زمان برداشته شدن تحریم ها مربوط می شود. پرسش این است که آیا تحریم ها بلافاصله برداشته خواهند
شد ، یعنی زمانی که ایرانی ها قبول دارند که توافقنامه را اجرا کنند تحریم ها برداشته خواهند شد؟ یا اینکه تحریم ها طی زمان و به صورت مرحله ای براساس عملکرد برداشته خواهند شد؟ که موضع ما نیز همین بوده است.
وی افزود:موضوع دوم راستی آزمایی است. تا زمانی که بازرسی های عندالمطالبه در همه ی تاسیسات از جمله تاسیسات نظامی وجود نداشته باشد ، پتانسیل زیادی برای تقلب وجود دارد. سومین موضوع این است که این ایده که بتوانیم خیلی سریع تحریم ها را دوباره برقرار کنیم یعنی زمانی که تحریم ها برداشته می شوند پتانسیل اعمال دوباره آنها را داشته باشیم یک ایده ی بسیار غیر واقع بینانه است.

وی افزود:به نظر من دنبال کردن توافقنامه مبتنی بر امید رئیس جمهور آمریکا به این مسئله است که در طی یک دوره ی زمانی ده ساله از برداشته شدن تحریم ها و تبدیل شدن ایرانی ها به یک سهامدار سازنده در جامعه ی بین المللی و رشد دوباره ی اقتصاد آنها ، در این صورت آنها ایدئولوژی و دین سالاری و اصول انقلابی خود را کنار می گذارند و مداخله شان در مناطق مختلف منطقه را کنار می گذارند که به نظر من این امید بسیار غیر واقع بینانه است.

باب شیفر مجری شبکه ی سی بی اس پرسید:اگر ما نتوانیم به توافق دست یابیم گزینه ی جایگزین چه خواهد بود؟
وزیر دفاع سابق آمریکا گفت : فکر نمی کنم که گزینه ی جایگزین جنگ باشد. یک گزینه این است که توافق بهتری بدست آید. به نظرمن شما دوباره به تحریم ها باز می گردید ، تحریم ها را دوباره اجرا می کنید و اساسا می گوئید که اینها چیزهای مضاعفی است که ما می خواهیم تا این توافق کارایی داشته باشد و با ارزش باشد. یعنی توافقنامه ای باشد که به همپیمانان ما اطمینان بدهد یا اینکه دست کم آنها را خیلی نترساند. اگر آنها(ایرانی ها) بخواهند که پای میز مذاکره باز نگردند و به جای آن به سرعت به سمت سلاح هسته ای حرکت کنند در این صورت حدس می زنم که این اقدام آنها نشان خواهد داد که آنها در کل این مدت هم قصد داشتند چنین کاری کنند هرچند که اظهار کردند هیچ علاقه ای به سلاح هسته ای ندارند. به نظر من پتانسیل دستیابی به یک توافق بهتر وجود دارد.

4949

کد N826288