آیت‌الله مکارم‌شیرازی:

طلاب و روحانیون بهترین ابزار برای مبارزه با فساد هستند

مرجع تقليد,مراجع تقليد,حوزه علميه,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي

آیت‌الله مکارم‌شیرازی بر لزوم تحول در حوزه‌های علمیه با توجه به شرایط زمان تاکید کرد و گفت: حوزه‌ها باید نیازهای زمان را برطرف کرده و بر اساس مشکلات زمان، خود را تجهیز کنند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی بر لزوم تحول در حوزه‌های علمیه با توجه به شرایط زمان تاکید کرد و گفت: حوزه‌ها باید نیازهای زمان را برطرف کرده و بر اساس مشکلات زمان، خود را تجهیز کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار با اعضای شورای برنامه‌ریزی حوزه علمیه خراسان که در مدرسه امام سجاد(ع) برگزار شد، با تبریک ایام بعثت رسول الله(ص)، اظهار کرد: حوزه علمیه خراسان بعد از حوزه علمیه قم، مهم‌ترین حوزه است.

وی تصریح کرد: همیشه بزرگانی از حوزه علمیه خراسان برخاستند که آثار آن‌ها در همه نقاط وجود دارد و بنابراین تلاش مدیران حوزه خراسان باید این باشد که این شجره طیبه همانند سابق برتر شود.

وی افزود: به حوزه علمیه خراسان افتخار می‌کنیم و شخصی مدبر نظیر آیت‌الله طبسی اشراف بر این حوزه دارند و مدیریت ایشان در آستان قدس بر همگان روشن شده است و در حوزه، مدیریت خوبی دارند.

این مرجع تقلید بر لزوم تحول در حوزه‌های علمیه با توجه به شرایط زمان تاکید کرد و گفت: حوزه‌ها باید نیازهای زمان را برطرف کرده و بر اساس مشکلات زمان، خود را تجهیز کنند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی در ادامه، مفاسد اخلاقی را یکی از مشکلات امروز عنوان کرد و گفت: امروز از خارج و داخل کشور شاهد حضور و افزایش ابزار گناه حتی در منازل هستیم و نمی‌توانیم دست روی دست بگذاریم، بلکه از طرق صحیح باید جلوی این مفاسد را بگیریم؛ حال اگر قادر نباشیم به طور کامل از بین ببریم، تکلیف ساقط نمی‌شود و خیلی کارها نیز می‌شود انجام داد.

وی بهترین ابزار مبارزه با فساد را طلاب دانست و گفت: طلاب در ایام تبلیغ به مناطق مختلف اعزام شوند و مسائل اسلامی را مطرح کنند.

وی، اعزام مبلغ به مناطق مختلف را برکتی برای اسلام عنوان کرد و افزود: طلبه‌ها را در هر پست و مقامی هستند به نقش‌آفرینی در ایام تبلیغ، ترغیب کنید.

این مرجع تقلید با اشاره به این‌که «دشمنان مشکلاتی نیز در اصول و فرع و قرآن مطرح می‌کنند» گفت: دیگر تیری نمانده است که از سوی معاندین به سمت اسلام، پرتاب نشده باشد؛ هرروز شاهد هستیم که در خصوص قرآن که کلام خداوند می‌باشد شبهاتی بی اساس مطرح می‌کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، این مفسر قرآن کریم به شبهات برخی معاندین اشاره و تصریح کرد: این شبهه را مطرح می‌کنند که قرآن در خصوص مسئله حجاب مطلبی بیان نکرده است و یا مسئله ربا برای آن زمان بوده و امروز دیگر مطرح نگردد؛ امروز طلاب باید با این شبهات آشنا باشند و از طریق مکتوب پاسخ دهند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی در ادامه با اشاره به این‌که «امروز تکفیری‌ها و وهابی‌ها بلایی برای عالم اسلام شده‌اند» گفت: برخی از افراد و افکار، آتش زیرخاکستر بودند که با ظهور داعش و افراد بی رحمی که ثمره شوم شجره خبیث وهابیت هستند، آشکار شدند و باید با آن‌ها مقابله کرد.

وی بر لزوم تعلیم روش پاسخگویی به شبهات در طلاب تاکید و اظهار کرد: لازم است روش شناسی آموخته شود، چرا که دشمنان به دنبال شیعه‌ستیزی هستند تا بدبینی ایجاد کنند؛ اما ما اگر از شیوه اهل بیت(ع) استفاده کنیم، قادر به مقابله با آن‌ها خواهیم بود.

وی همچنین توسعه سیاسی و فرهنگی تشیع را یکی از مهم‌ترین عوامل تقویت دشمنی معاندین دانست و گفت: دشمنان به دلیل پیشرفت‌های تشیع، شروع به تبلیغات کرده‌اند و ما نیز در مقابله با آن‌ها باید مجهز باشیم.

این مرجع تقلید بر لزوم تقویت فرهنگ و معنویت در مشهد تاکید و اظهار کرد: دشمنان برنامه‌های بسیاری برای مقابله با فرهنگ تشیع در مشهد تدارک دیده‌اند که با برنامه‌ریزی و تبلیغ با آن‌ها مقابله شود.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی همچنین بر ضرورت تاسیس حوزه‌های علمیه متعدد در حاشیه مشهد تاکید کرد و گفت: ما هم برای اینکه به گفته خود عمل کرده باشیم تاسیس حوزه علمیه‌ای را می‌پذیریم و ان‌شاءالله حوزه علمیه مجهزی برای نخبگان به همراه تعدادی خانه اساتید و مسجد و کتابخانه تاسیس کنیم.

وی در ادامه با تاکید بر این‌که «حوزه‌های علمیه مسئولیت مهمی در خصوص مسائل مشهد دارند» گفت: دوره‌های تبلیغی در پایان ایام هفته در مدارس و مساجد برخی مناطق برگزار شود که دشمن احساس کند ما در آنجا حضور قوی داریم.

این مرجع تقلید بر لزوم مقابله با عرفان‌های کاذب تاکید کرد و گفت: دشمنان می‌خواهند در مقابل دستگاه اهل بیت(ع)، تشکیلات دیگری را ایجاد کنند و باید مراقب بود؛ توطئه دشمن این است که مذهب را از طریق مذهب از بین ببرد.

وی با اشاره به این‌که «امروز امام زمان(عج) از ما انتظار دارند تلاش و فعالیت بیشتری داشته باشیم» تصریح کرد: نظام اسلامی نیز دست ما را برای تلاش بازگذاشته است و ان‌شاءالله مناطق آسیب‌پذیر نیز تقویت شود.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی در ادامه با بیان این‌که «مدیریت حوزه مشهد موفق و برنامه‌های ذکر شده خیلی خوب است» گفت: توجه به قرآن بیش از آن که ما فکر می‌کنیم مهم است؛ ما هرکاری در سایه قرآن انجام دادیم موفق بوده است و از هرنظر به توفیقات خوبی دست پیدا کردیم.

وی در پایان بر لزوم تربیت طلاب مستعد تاکید و اظهار کرد: حوزه‌های علمیه باید امثال مرحوم آخوندخراسانی و شیخ انصاری تربیت کند و نباید صرفا گفت تربیت این علمای بزرگ منحصر به زمان‌های گذشته بود چرا که هنوز هم استعدادهای خوبی در حوزه هستند.

انتهای پیام

کد N826193