دیدار های گروه دوستی پارلمانی ایران و الجزایر با مقامات پارلمانی آن کشور

گروه دوستی پارلمانی ایران و الجزایر به ریاست حجت‌ الاسلام و المسلمین مصباحی مقدم با محمد العربی ولد خلیفه رئیس مجلس ملی مردمی الجزایر دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) رئیس مجلس ملی مردمی الجزایر در ابتدای این دیدار با اشاره به نقش انقلاب اسلامی ایران در حمایت از آزادی و کرامت انسان آن را موجب ایجاد موجی از تغییر در منطقه و حتی جهان دانست.

ولد خلیفه با تاکید بر متمایز بودن روابط سیاسی ایران و الجزایر در جهان اسلام و عرب خواستار تقویت همکاری‌های اقتصادی دو کشور با توجه به ظرفیت و توانمندی‌های فراوان طرفین شد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود به نقش و جایگاه ژئوپلیتیک کشور متبوعش در حل و فصل اختلافات منطقه اشاره کرد و توضیح داد: الجزایر تلاش می‌کند تا از طریق میانجیگری و میزبانی گفت‌وگوهای طرف‌های مورد منازعه داخلی از جمله لیبی (گفت‌وگو میان گروه‌های مختلف) و مالی(گروه‌های ازواد و دولت مالی) نقش موثری در ایجاد ثبات منطقه ایفا نماید.

وی همچنین به رویکرد ثابت کشورش در حمایت از مساله فلسطین اشاره کرد و بر تشکیل دولت مستقل فلسطین با پایتختی قدس شریف تاکید کرد. رئیس مجلس ملی الجزایر که پیش از این به عنوان سفیر کشور متبوعش در ایران خدمت می کرده در ادامه اظهارات خود به کاهش قیمت نفت به عنوان موضوع مورد اهتمام دو کشور اشاره کرد و خواستار تقویت همکاری های بیشتر طرفین در این رابطه شد.

مصباحی مقدم رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و الجزایر نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان اظهار کرد: تبادل هیات ها و مشورت مقامات دو کشور نشان از علاقمندی طرفین جهت گسترش همکاری های فی ما بین دارد.

رئیس هیات پارلمانی کشورمان به رویکرد جمهوری اسلامی ایران نسبت به مساله فلسطین پرداخت و خاطرنشان کرد: رویکرد ثابت ایران در قبال مساله فلسطین حمایت همه جانبه از مردم مظلوم فلسطین در مقابل رژیم صهیونیستی می باشد.

مصباحی مقدم به رشد تروریسم در منطقه اشاره کرد و گفت: ایجاد ثبات و آرامش در منطقه با منافع برخی کشورهای غربی مغایرت دارد به همین جهت آنان درصدد ایجاد اختلاف میان کشورهای اسلامی و رشد تروریسم در منطقه هستند. وی هدف چنین سیاستی را تامین آرامش و ثبات برای رژیم صهیونیستی دانست.

وی با محکومیت تجاوز عربستان سعودی علیه یمن خواستار تحرک هرچه بیشتر کشورهای اسلامی جهت کمک‌رسانی انساندوستانه به مردم بی دفاع این کشور شد.

گروه دوستی ایران و الجزایر در ادامه دیدار با مقامات الجزایری با ابراهیم بولحیه رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس سنای این کشور دیدار و گفت‌وگو کردند.

حجت الاسلام و المسلمین مصباحی مقدم رئیس ایرانی گروه دوستی ایران و الجزایر در این ملاقات با اشاره به سطح بالای روابط سیاسی دو کشور خواستار گسترش و توسعه بیش از پیش همکاری طرفین در زمینه اقتصادی شد. وی با اشاره به دیدگاه‌های نزدیک و مشترک دو کشور در خصوص تحولات منطقه خاورمیانه بر ضرورت تبادل هیات‌ها و تقویت مشورت‌های سیاسی میان مقامات دو کشور در زمینه‌های مختلف تاکید کرد.

ابراهیم بولحیه رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنای الجزایر با اشاره به متمایز بودن روابط ایران و الجزایر بر مشترکات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی دو کشور تاکید نمود.

وی ضمن تاکید بر ضرورت افزایش تلاش‌ها برای ارتقاء سطح همکاری‌های تجاری و اقتصادی افزود: هدف اصلی سیاست خارجی تمامی کشورها تامین منافع ملی آنان است.

رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس سنای الجزایر در بخش دیگری از اظهارات خود به مسئله کاهش قیمت نفت پرداخت و آن را حاصل توطئه استکبار جهانی علیه کشورهای صادرکننده دانست.

وی اضافه کرد: الجزایر بدلیل آمادگی و انجام پیش بینی های لازم در صورت وقوع شرایط مشابه کمتر از سایر کشورها متضرر شده است.

انتهای پیام

کد N825989