آغاز محاکمه یینگلاک شیناواترا از روز سه‌شنبه

محاکمه یینگلاک شیناواترا، اولین نخست وزیر زن تایلند به اتهام اهمال در انجام وظیفه قرار است از روز سه‌شنبه هفته جاری آغاز شود؛ محاکمه‌ای که می‌تواند تا 10 سال مجازات حبس را برای او در پی داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این جدیدترین مورد از اقدام قضایی علیه یینگلاگ شیناواترا، نخست وزیر سابق تایلند و خواهر سیاستمدار تبعیدی، تاکسین شیناواترا است. حدود یک سال پیش بود که دولت یینگلاک شیناواترا با کودتای ارتش تایلند سرنگون شد.

شیناواترا متهم به اهمال مجرمانه در انجام وظایف درارتباط با طرح اعطای خرید یارانه‌ای برنج از کشاورزان تایلندی که خسارات فراوانی به همراه داشت، شده است.

اگر چه یینگلاک شیناواترا به فساد مالی متهم نشده اما با اتهام کوتاهی در مقابله با فساد مالی در جریان اجرای این طرح که میلیاردها دلار هزینه برجای گذاشته و اعتراضات علیه دولتش را به دنبال داشت، روبرو شده است.

ماه ژانویه پارلمان تایلند که از سوی نظامیان ارتش این کشور منصوب شده، یینگلاک شیناواترا را در ارتباط با این طرح استیضاح کرد که موجب ممنوعیت فعالیت سیاسی وی برای مدت پنج سال شد.

با این حال پرونده قضایی او ممکن است تا میزان 10 سال حبس را برای او به همراه داشته باشد و این باعث از بین رفتن هرگونه شانس بازگشت سیاسی وی در صورتی که ارتش قدرت را واگذار کند، خواهد شد.

تحلیل‌گران می‌گویند این محاکمه یکی از جدیدترین اقدامات حکام نظامی تایلند برای خنثی کردن جایگاه خاندان شیناواترا به عنوان یک وزنه سیاسی در تایلند است.

انتهای پیام

کد N825982