آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد:

پیشرفت‌های ایمنی در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما ژاپن

سیاسی

بنا بر آخرین گزارش آژانس درباره وضعیت نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما، ژاپن استراتژی و برنامه‌های خود در زمینه ایمن سازی این نیروگاه هسته‌ای آسیب دیده را به طرز چشمگیری افزایش داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری ورلد نوکلیر نیوز بنا بر درخواست دولت ژاپن، تیمی 15 نفره متشکل از بازرسان هسته‌ای آژانس از نیروگاه هسته‌ای آسیب دیده فوکوشیما بازدید کرده‌اند که هدف آن فراهم کردن یک بررسی مستقل از نحوه اجرای اقدامات ایمنی در این نیروگاه و بازرسی‌های انجام شده در آن است.

این بازرسی بر طبق آخرین استانداردهای ایمنی و فنی آژانس برای همکاری با ژاپن در برای اجرای نقشه راه میان‌مدت و بلندمدت در پاکسازی این نیروگاه از مواد رادیواکتیو بوده است.

پیش‌تر نیز در آوریل و نوامبر 2013 دو بازرسی دیگر با هدف فراهم کردن یک گزارش اولیه این نقشه راه ژاپن در پاکسازی این نیروگاه، توسط بازرسان آژانس انجام شده بود.

در گزارش بازرسان آژانس آمده است که تعهد و پایبندی دولت ژاپن به پاکسازی این نیروگاه و انجام اقدامات موثر در این زمینه کاملا قابل مشاهده است.

آژانس اعلام کرده است که تحت تاثیر تلاش‌های هوشیارانه و پیوسته ژاپن در زمینه اجرای صحیح همه اقدامات ایمنی قرار گرفته است.

در ادامه این گزارش آمده است: شرایط این نیروگاه نسبت به آخرین بازرسی آژانس در سال 2013 بهبود یافته است، اقدامات مهمی مثل تکمیل روند خارج کردن سوخت هسته‌ای از واحد 4 فوکوشیما،‌ بهبود و توسعه سیستم دفع آب آلوده به مواد رادیواکتیو، نصب مخزن‌های جدید و سیستم ذخیره‌سازی آب آلوده رادیواکتیو و پاکسازی فضای کلی این سایت که به کاهش میزان دز مواد رادیواکتیو، انجام شده است.

با وجود پیشرفت‌های صورت گرفته، اما هنوز شرایط نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما بسیار پیچیده است و یک سری موضوعات چالش برانگیز باقی مانده است.

در این گزارش هم‌چنین راهنمایی‌ها و راهکارهایی در زمینه‌هایی مثل مدیریت دفع پسماندهای هسته‌ای در بلند مدت، اقدامات لازم برای دفع آب آلوده رادیواکتیو و اقدامات مربوط به خارج کردن سوخت هسته‌ای از نیروگاه مطرح شده است.

انتهای پیام

کد N825928