چین موشک‌های بالستیک خود را بازمهندسی کرده است

روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد، چین تحت ریاست جمهوری شی جینپینگ پس از سال‌ها حفظ حداقل نیروی اتمی، بسیاری از موشک‌های بالستیک دور بردش را برای حمل کلاهک‌های متعدد باز مهندسی کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، اقدامات چین باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را بیش از پیش برای استقرار سیستم‌های دفاع موشکی در اقیانوس آرام تحت فشار گذاشته است.

تصمیم چین برای ارتقاء برخی موشک‌ها بسیار قابل توجه بوده چرا که سال‌هاست که تکنولوژی کوچک سازی کلاهک‌ها و قرار دادن چند کلاهک بر سر یک موشک در اختیار پکن بوده است.

در این گزارش آمده است: اما رهبران چین به صورت حساب شده از این تکنولوژی استفاده نکرده‌اند. آن‌ها تمایل ندارند وارد نوعی رقابت تسلیحاتی شوند که معرف رقابت اتمی جنگ سرد میان آمریکا و جماهیر شوروی سابق است. به نظر می‌آید شی جینپینگ رویکرد متفاوتی داشته باشد. او در همان زمانی که در جزایر مورد مناقشه در دریای چین جنوبی فرودگاه نظامی می‌سازد، "مناطق شناسایی دفاع هوایی" را اعلام، زیر دریایی‌های چینی را برای نخستین بار به آب‌های خلیج فارس اعزام و زرادخانه جدید و قوی تسلیحات سایبری را ایجاد می‌کند.

روزنامه نیویورک تایمز افزود: این اقدام چین تعجب مقامات آمریکایی را بر انگیخته و ثابت می‌کند که دولت اوباما در رسیدگی به مسائل چین با چالش بزرگی روبه رو است.

اگرچه سیاست آمریکا رسما اعلام می‌کند که استقرار سیستم‌های دفاع موشکی در اقیانوس آرام برای مقابله با تهدیدهای کره شمالی است اما دولت اوباما بیش از پیش برای استقرار این رهگیرها تحت فشار است.

در همین حال اوباما در تلاش است تا به راه حلی برای مقاومت در برابر اقدامات تحریک آمیز چین در دریای چین جنوبی دست یابد.

انتهای پیام

کد N825827