نگرانی فعالان محیط زیست از نحوه نگهداری پسماندهای هسته‌ای اوکراین

کارشناسان و فعالان محیط زیست از نحوه نگهداری پسماندهای هسته‌ای در نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا اوکراین واقع در 200 کیلومتری منطقه درگیری‌های روس‌گرایان و ارتش اوکراین به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری گلوبال ریسرچ،‌ هم اکنون بیش از 300 محفظه نگهداری از پسماندهای هسته‌ای در نیروگاه‌ هسته‌ای زاپوریژیا اوکراین بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا در منطقه دان بیس واقع در 200 کیلومتری نواحی درگیری میان روس‌گرایان و ارتش اوکراین واقع شده است که شیوه ناامن نگهداری از این پسماندهای هسته‌ای باعث بروز نگرانی‌های جدی میان کارشناسان و فعالان محیط زیست شده است.

کارشناسان معتقدند این پسماندهای هسته‌ای باید در یک محیط بسته ثانویه نگهداری شوند.

یکی از کارشناسان هسته‌ای پس از بازدید از این نیروگاه و بررسی شیوه نگهداری از پسماندهای هسته‌ای،‌ اظهار کرد: با توجه به این‌که تنها چندین کیلومتر آن سوی این نیروگاه جنگ و درگیری‌های گسترده‌ای اتفاق می‌افتد نحوه حفظ و نگهداری از محفظه‌های پسماندهای هسته‌ای بدون هیچ‌گونه سقف محافظ و تنها با دارا بودن چند نیروی امنیتی و یک درب آهنی بسیار جای تعجب و نگرانی دارد.

اگرچه محل وقوع درگیری‌ها دورتر از آن است که باعث قرار گرفتن نیروگاه در ریسک زیادی شده است اما عواقب محتمل گسترش جنگ به سوی این نیروگاه باعث نگرانی شدید مردم محلی این منطقه شده است.

هنوز هم خاطره انفجاری که در نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل واقع در شمال اوکراین حدود 30 سال پیش رخ داد در ذهن مردم این کشور تازه است.

رئیس سازمان بازرسی هسته‌ای اوکراین (SNRIU) در این‌باره، می‌گوید: با توجه به شرایط کنونی جنگی موجود در اوکراین نمی‌توان گفت که دقیقاً با انجام چه اقداماتی خطر گسترش دامنه جنگ به این نیروگاه هسته‌ای را به طور کامل از بین می‌برد.

اگرچه بنا بر گفته منابع بانک گسترش ساخت و ساز اتحادثه اروپا هرگونه درخواستی از سوی اوکراین برای تأمین منابع مالی ایمن‌سازی نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا به صورت جدی بررسی می‌شود، این بانک تاکنون حدود 300 میلیون یورو را برای گسترش بازه زمانی عمر فعالیت راکتورهای هسته‌ای فرسوده اوکراین اختصاص داده است.

با بروز تنش‌ها میان مسکو و کیف و کاهش صادرات گاز روسیه به اوکراین، هم اکنون حدود 60 درصد از انرژی مورد نیاز اوکراین از طریق انرژی هسته‌ای تأمین می‌شود.

انتهای پیام

کد N825725