دیوید کامرون به دنبال اعطای اختیارات بیشتر به اسکاتلند

انگليس

نخست وزیر انگلیس اعلام کرد که در بحبوحه درخواست‌های محافظه کاران برای ممنوعیت دخالت نمایندگان اسکاتلند در رای دادن به قوانین انگلیس، اعطای اختیارات بیشتر به این منطقه را بررسی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تلگراف، پیشنهادها درباره اعطای حق کنترل بر حداقل دستمزدها، مالیات بر تجارت و اختیارات بیشتر درباره خدمات رفاهی در دفتر دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس بررسی می‌شود.

البته کامرون حق برگزاری رفراندوم دو یا حق رای به اسکاتلند برای عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا و اعطای کنترل کامل پارلمان اسکاتلند بر مالیات را نیز رد کرد و گفت: لندن در صورت اوضاع نابسامان اقتصادی نیازمند حمایت وست مینستر است.

دیدار میان نخست وزیر انگلیس با نیکولا استورجن، رهبر حزب ملی اسکاتلند نشان دهنده تلاش از سوی کامرون برای کنار گذاشتن لفاظی‌هایش علیه این حزب در جریان کمپین انتخاباتی است.

استورجن گفت که این مذاکرات سازنده و بسیار خوب بود و نخست وزیر هم بسیار صادق سخن گفت.

کامرون در حالی توانست الکس سالمون، رهبر حزب ملی اسکاتلند را در انتخابات پارلمانی بیرون براند که یک منبع بی‌نام در حزب ملی اسکاتلند درباره برگزاری یک رای گیری دیگر بدون تایید دولت لندن سخن به میان آورد، اقدامی که احتمالا باعث افزایش دو دستگی میان استورجن و سالموند می‌شود.

ایده‌ اعطای اختیارات بیشتر به اسکاتلند باعث عصبانیت و خشم بیشتر برخی اعضای محافظه کار پارلمان شده است.

اشخاص برجسته محافظه کار پارلمان انگلیس با دولت درباره استفاده از قوانین پیچیده پارلمانی برای ممنوعیت رای دادن نمایندگان حزب ملی اسکاتلند درباره امور آموزشی و خدمات بهداشتی و درمانی انگلیس لابی کرده‌اند.

همچنین این اعتقاد در میان برخی از اعضای پارلمان هم وجود دارد که پیشنهاد اعطای حق وتو به نمایندگان انگلیس در پارلمان برای قوانین مختص انگلیس، یک اقدام پیچیده است و حل مشکل را دشوار می‌کند.

دیوید کامرون قول داده که در 100 روز نخست دولت جدیدش قانونی را درباره آرای انگلیس برای قوانین خاص انگلیس تصویب کند.

انتهای پیام

کد N825608