کارشکنی امارات در تعیین یک حامی اخوان‌المسلمین به عنوان رئیس ارتش یمن

منابع دیپلماتیک غربی از مخالفت آمریکا با پیشنهاد عربستان برای تعیین علی محسن الاحمر به عنوان رئیس ستاد ارتش یمن و نقش پنهان امارات در این زمینه خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری یمن الآن، منابع دیپلماتیک غربی تاکید کردند: واشنگتن با پیشنهاد عربستان برای تعیین علی محسن الاحمر، فرمانده نظامی مخالف حوثی‌ها به عنوان رئیس ستاد ارتش یمن مخالفت کرد به این دلیل که معتقد است تعیین وی موجب تقویت حزب «التجمع الیمنی للاصلاح» می‌شود؛ حزبی که گفته می‌شود پیرو اندیشه‌های اخوان‌المسلمین است.

این منابع همچنین به نقش پنهان امارات در این زمینه اشاره و تاکید کرده‌اند که مسوولان اماراتی برای ناکام گذاشتن عملی شدن این پیشنهاد تماس‌های زیادی را با مسوولان ارشد کاخ سفید برقرار کرده‌اند.

منابع دیپلماتیک غربی اعلام کردند که امارات نگران متوسل شدن ریاض به حمایت از اخوان‌المسلمین یمن است؛ اخوانی که حکام جدید عربستان به آنها به عنوان تاثیرگذارترین گروه در عرصه سیاسی یمن نگاه می‌کنند.

به گزارش این منابع محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی به واشنگتن نسبت به قبول این پیشنهاد هشدار داده و الاحمر را به پیروی از اخوان‌المسلمین متهم کرده است.

الاحمر یکی از فرماندهان ارشد نظامی یمن است که طی تظاهراتی که در راستای بهار عربی در یمن برگزار شد از نظام علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین این کشور جدا شد و به انقلابیون پیوست.

وی پس از برکناری صالح به عنوان مشاور امور امنیتی عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن و عضو کمیته مذاکرات ملی این کشور تعیین شد.

وی از نزدیکان به عربستان و سلفی‌ها در یمن و مخالفان انصارالله (شیعیان حوثی) محسوب می‌شود.

انتهای پیام

کد N825431