معترضان در گواتمالا استعفای رئیس‌جمهور و مقامات فاسد را خواستار شدند

شهروندان معترض در گواتمالا در اعتراض به فساد در دولت، خیابان‌های پایتخت را مسدود کرده و خواستار حبس عوامل فساد و استعفای رئیس‌جمهوری این کشور شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در این راهپیمایی اعتراضی که در میدان اصلی گواتمالا سیتی، پایتخت و در مقابل کاخ ملی برگزار شد، معترضان از طریق فراخوان در رسانه‌های اجتماعی دورهم جمع شدند.

همچنین رهبران اقتصادی، دانشگاهیان، گروههای دانشجویی، کشاورزان، گروه‌های مدافع حقوق بشر و مقام‌هایی از کلیسا در این راهپیمایی شرکت و از آن حمایت کردند.

یک تاجر گواتمالایی اعلام کرد که به این دلیل به راهپیمایی اعتراضی پیوسته که وی و بسیاری مردم این کشور بر این باورند فساد در داخل نفوذ کرده و مقام‌های کشوری مرتکب آن شدند.

راهپیمایی‌های دیگری هم در سراسر کشور برگزار شد و معترضان خواستار برکناری رئیس‌جمهوری شدند. بسیاری دیگر از معترضان هم وی را مقصر این رسوایی اعلام کردند. رئیس‌جمهوری گوآتمالا هرگونه دخالت در این فساد را رد کرده و گفت که باید با فساد مقابله شود.

این رسوایی اخیر در حالی مطرح شده که دادستان‌ها اعلام کردند در یک برنامه فساد چندین میلیون دلاری رشوه‌هایی برای فرار از وظایف گمرکی در صادرات کالاها پرداخت شده است.

معاون رئیس‌جمهوری گواتمالا هفته قبل و در بحبوحه جنجال‌های به وجود آمده درباره دخالتش در این فساد مالی استعفا کرد. دست‌کم 50 مقام دولتی و خصوصی از جمله روسای سابق و کنونی اداره مالیات گوآتمالا مظنونان در این پرونده هستند.

انتهای پیام

کد N825127