اروپا در آستانه بحران؛نیروهای داعش درحال انتقال به قاره سبز هستند

سیاسی

هشدارهایی که از زمان آغاز بحران سوریه کارشناسان به مقامات غربی می دادند اکنون رنگ واقعیت به خود گرفته و تروریست های صادراتی به خاورمیانه در حال عزیمت به خاک اروپا هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، یک مقام لیبیایی به بی‌بی‌سی گفته است که نیروهای داعش توسط گروه‌های قاچاقچی در مدیترانه به اروپا انتقال داده می‌شوند.

«عبدالباسط هارون» که از مشاوران دولت لیبی است می‌گوید که قاچاقچیان، نیروهای داعش را در قایق های مملو از مهاجران که بسوی اروپا می‌فرستند، جا می‌دهند.

وی این اظهارات را بر اساس گفتگوهایش با صاحبان اینگونه قایقها در بخشهایی از شمال آفریقا که در کنترل گروه های مسلح تروریستی است، اظهار کرده است. هارون ادعا می‌کند که داعش به این قاچاقچیان در ازای کنترل نیمی از درآمدشان، اجازه فعالیت می‌دهد.

این مقام لیبیایی در گفتگو با شبکه رادیویی بی‌بی‌سی ۵، گفته است که داعش از این قایقها برای نیروهای خود که می‌خواهد به اروپا بفرستد استفاده می‌کند؛ چرا که پلیس در خاک اروپا نمی‌داند که در بین این مهاجران چه کسی وابسته به داعش است و چه کسی واقعا مهاجر است.

سازمان ملل متحد تخمین می‌زند که ۶۰ هزار نفر در سال‌جاری میلادی تلاش کرده‌اند تا به اروپا وارد شوند. در سال‌جاری میلادی تاکنون تخمین زده می‌شود که بیش از ۱۸۰۰ نفر که در قایقهای غیرقابل استفاده، تلاش کرده‌اند تا به اروپا برسند، جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس گزارشها این آمار در مقایسه با همین دوره در سال گذشته میلادی ۲۰ برابر شده است. در ماه آوریل اتحادیه اروپا در پی غرق شدن یک قایق حامل پناهجویان که به کشته شدن بیش از ۸۰۰ مهاجر منجر شد، نشستی اضطراری برای رسیدگی به این بحران برگزار کرد.

رهبران اتحادیه اروپا در جریان این نشست موافقت کردند تا بودجه این اتحادیه را برای انجام عملیات تجسس و نجات مهاجران سه برابر کنند. آژانس پناهندگان سازمان ملل هم بر ضرورت انجام اقداماتی بیشتر برای مقابله با بحران مهاجرت در آبهای مدیترانه تاکید کرده است.

بازگشت نیورهای داعش به اروپا بدنبال پیروزهای اخیر ارتش عراق و سوریه در برابر این گروه تروریستی رخ می دهد.

به گزارش مهر، کارشناسان از ابتدای آغاز بحران سوریه به کشورهای غربی هشدار داده بودند که اقدامات آنها در امر آموزش و انتقال تروریست ها به خاورمیانه در آینده به زیان آنها تمام می شود زیرا این افراد در صورت بازگشت به غرب مشکلات زیادی را برای آمریکا و اروپا بوجود می آورند از همین رو با بازگشت این افراد کشورهای اروپایی باید منتظر وقوع حوادث تروریستی در نقاط مختلف قاره سبز باشند.