چین و آمریکا از موضع خود درباره پروژه‌های مناقشه‌آمیز عقب‌نشینی نکردند

چین و آمریکا در خصوص ساخت‌وسازهای مصرانه پکن در بخش‌های مورد مناقشه دریای چین جنوبی از موضع خود عقب‌نشینی نکرده و مقامات چینی به صورت مودبانه اما کنایه‌آمیز تلاش واشنگتن را برای اجرای راه‌حل‌های پیشنهادی آمریکا با هدف کاهش تنش‌ها رد کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، همزمان با اینکه سفر جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به چین امروز (یکشنبه) پایان می‌یابد، هر دو طرف بر اهمیت مذاکره برای حل ادعاهای رقابتی در این راه آبی تاکید کردند، اما هیچ‌کدام در خصوص پروژه‌های ساخت‌وسازی چین که به آمریکا و همسایگان کوچک چین هشدار داده، از موضع خود عقب‌نشینی نکردند.

کری امروز پیش از سفر به کره‌جنوبی و تکمیل سفر کوتاهش به آسیا با شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری دیدار می‌کند؛ سفری که تاکنون ابر نگرانی‌ها در خصوص ساخت‌وسازهای چین در دریای چین جنوبی بر آن سایه افکنده است.

آمریکا و اکثر اعضای «انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا» موسوم به «آ‌سه‌آن» خواستار توقف این پروژه‌ها هستند چراکه گمان می‌کنند این اقدامات با هدف ساخت جزیره صورت می‌گیرد و به دنبال آن چین می‌تواند ادعای مالکیت کند.

کری گفت: ما نسبت به روند و میزان ساخت‌وسازهای چین در دریای چین جنوبی نگران هستیم.

وی از چین خواست تا مذاکرات با آ سه آن را در خصوص خط مشی‌های رسیدگی به فعالیت‌های دریایی در مناطق مورد مناقشه، تسریع بخشد.

وزیر امور خارجه گفت، هدف ما کمک به کاهش تنش‌ها و افزایش دورنمای راه‌حل‌های دیپلماتیک است.

وی در کنفرانس خبری مشترکی با وانگ یی، وزیر امور خارجه چین افزود: فکر می‌کنم موافقیم که این منطقه به منظور رسیدن به خط‌مشی‌های رفتاری آ سه آن - چین نیازمند دیپلماسی هوشمندانه‌ای است.

وانگ یی گفت: در حالی که چین برای مذاکره آماده می‌شود. اما از ساخت‌وسازهایش که کاملاً جزء چارچوب تمامیت ارضی این کشور محسوب می‌شود، دست برنمی‌دارد.

وی افزود: تصمیم چین برای تضمین و حفاظت از تمامیت ارضی و حفظ مالکیت این کشور مثل سنگ سخت و محکم است و تغییر نمی‌کند. ما همیشه معتقدیم که باید از طریق مذاکراتی که بر مبنای احترام به حقایق تاریخی و قوانین بین‌المللی است به راه‌حل‌های رشه‌ای برای این مساله دست یابیم.

وانگ یی ادامه داد: اختلافات میان چین و آمریکا مادامی که بتوانیم از سوءتفاهم و ارزیابی غلط اجتناب کنیم، قابل حل و مدیریت است.

آمریکا می‌گوید: هیچ نظری درباره ادعاهای قلمرویی ندارد اما تاکید می‌کند که طرفین درگیر باید مذاکره کنند.

واشنگتن همچنین می‌گوید، تضمین امنیت دریایی و دسترسی به برخی راه‌های دریایی پررفت‌وآمد جهان یکی از اولویت‌های امنیت ملی آمریکا است.

انتهای پیام

کد N825078