دفاع نخست‌وزیر مقدونیه از اقداماتش در آستانه راهپیمایی مخالفان

در آستانه اعتراضات ضددولتی گسترده در مقدونیه، نخست‌وزیر این کشور با دفاع از اقداماتش گفت که کناره‌گیری نمی‌کند؛ استعفای دولت از درخواست‌های اصلی اپوزیسیون است.

در آستانه اعتراضات ضددولتی گسترده در مقدونیه، نخست‌وزیر این کشور با دفاع از اقداماتش گفت که کناره‌گیری نمی‌کند؛ استعفای دولت از درخواست‌های اصلی اپوزیسیون است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، مقدونیه، جمهوری کوچک یوگسلاوی سابق است که به دلیل بحران سیاسی یک ماهه افشای رسوایی شنود و بروز خشونت‌های مرگبار در هفته گذشته دچار ناآرامی شده است.

این بحران بی‌سابقه در این کشور بالکان طی 14 سال گذشته، باعث شد تا در جریان درگیری پلیس و اقلیت آلبانیایی در شهر کومانوو و در شمال مقدونیه دست‌کم 18 تن از جمله هشت پلیس کشته شوند.

"نیکولا گروفسکی"، نخست‌وزیر مقدونیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی "سیتل" (Sitel) گفت: من نه قرار است استعفا دهم و نه تشکیل دولت موقت را می‌پذیرم. گروفسکی محافظه‌کار از سال 2006 نخست‌وزیر است اما اپوزیسیون اتحادیه سوسیال دموکراتیک مقدونیه از زمان انتخاب مجدد وی در آوریل پارلمان را تحریم کرده و دولت را به تقلب سازماندهی شده متهم می‌کند.

تنش‌های سیاسی از ماه فوریه و زمانی که "زوران زائیو" رهبر اتحادیه سوسیال دموکراتیک، دولت را به شنود 20 هزار تلفن سیاستمداران و روزنامه‌نگاران متهم کرده است، بیش از پیش افزایش یافته است.

زائیو طی ماه‌های اخیر اطلاعاتی را منتشر کرده است که از فساد دولتی گسترده، لاپوشانی یک قتل و سایر تخلفات خبر می‌دهد. انتظار می‌رود که هزاران تن امروز (یکشنبه) در تظاهرات اسکوپیه، پایتخت مقدونیه شرکت کرده و استعفای کابینه را خواستار شوند اما نخست‌وزیر مقدونیه که حزبش می‌خواهد روز دوشنبه راهپیمایی برگزار کند، تاکید دارد که موضعش تغییر نمی‌کند.

وی گفت: باید یک راه‌حلی برای این بحران سیاسی وجود داشته باشد و این راه باید مطابق خواست شهروندان مقدونیه باشد که آن را در آخرین انتخابات نشان دادند. هیچ راه‌حلی از طریق خشونت حاصل نمی‌شود. برخی برای گسترش خشونت تلاش می‌کنند. ما قطعاً راه‌حلی پیدا خواهد شد.

30 فرد مسلح از جمله 18 اقلیت آلبانیایی از کوزوو به اقدامات تروریستی در پی تیراندازی هفته گذشته متهم شدند.

انتهای پیام

کد N825043