بررسی همکاری ایران با جمهوری داغستان روسیه

ایران و روسیه,روسیه

دکتر سنایی روز گذشته در محل سفارت با نماینده دائمی دولت جمهوری داغستان در مسکو دیدار کردبه گزارش خبرآنلاین دکتر سنایی روز گذشته در محل سفارت با نماینده دائمی دولت جمهوری داغستان در مسکو دیدار کرد .خانم موگودینوا در این دیدار با اشاره به اینکه در سپتامبر امسال جشن 2000 سالگی دربند برگزار خواهد شد اظهار نمود در دهم ژوئن نیز کنفرانسی با عنوان دربند دروازه تمدن قفقاز در هتل پرزیدنت مسکو برگزار خواهد شد .

وی در ادامه اظهار نمود با عنایت به اینکه داغستان از طریق بندر ماخاچ قلعه به دریای مازندران اتصال دارد و نیز راه مهم زمینی روسیه از منطقه جنوب نیز از این جمهوری می گذرد ،در نظر است یک برنامه هدفمند اقتصادی دولتی در داغستان بنام ترانسپورت روسیه اجرا شود.بر طبق برنامه قرار است یک مرکز لجستیکی حمل و نقل در کنار فرودگاه کاسپیسکی ایجاد شود که در این صورت موقعیت تجاری برتری به ماخاچ قلعه نسبت به آستاراخان می دهد و اجرای این طرح از نظر اقتصادی و فرهنگی و توسعه روابط تجاری با جمهوری اسلامی ایران  بسیار با اهمیت می باشد.وی همچنین اظهار داشت  تجار داغستانی نیز پیشنهاد نموده اند برای افزایش روابط تجاری با ایران شورای تجاری ایران و داغستان ایجاد شده تا در چهارچوب آن همکاریهای تجاری تسهیل گردد.بعلاوه  مردم داغستان علاقمند به همکاری ایران در برنامه های فرهنگی و اقتصادی داغستان می باشند و از طرف مرکز به دولت داغستان این مجوز توسعه روابط با ایران داده شده است.

وی در ادامه اظهار داشت در پی سیاستهای فرهنگی و روشنگرایانه رئیس جمهور داغستان آقای عبدالطیف اف حدود یک سال و نیم است که مشکلات ناامنی در داغستان برطرف شده و اوضاع عادی میباشد . داغستان یک جمهوری مذهبی است و اسلام از طریق این جمهوری وارد روسیه شده وهم اینک مفتیان و مبلغان مذهبی در صدد ارائه اسلامی هستند که مخالف تروریسم و سودمند برای زندگی مردم است . به همین خاطر امروزه رویکرد مردم داغستان نسبت به اسلام افزایش یافته و در مدت زمان پس از فروپاشی شوروی در داغستان حدود 2000 مسجد در تمامی محله ها و قصبات و شهرها ی این جمهوری ساخته شده است .

سفیر کشورمان در این ملاقات ضمن یادآور نمودن اهمیت تاریخی و فرهنگی  جمهوری داغستان در مناسبات ایران با روسیه اظهار داشت بسیاری از کامیونهای ایرانی از قلمرو داغستان به روسیه وارد می شوند اما متاسفانه بندر ماخاچ قلعه در این زمینه زیاد فعال نیست . فعال نمودن این منطقه در توسعه روابط بسیار سودمند می باشد.وی ضمن با اهمیت دانستن طرح لجستیکی حمل و نقل و ایجاد شورای تجاری داغستان و ایران اعلام داشت اسلام می تواند کمک زیادی به جهان بکند .ما ریشه و فرهنگ مشترک داریم به همین جهت از برنامه های شما حمایت خواهیم نمود به همین سبب مراسم  2000سالگی دربند باید سبب احیاء روابط ایران و داغستان شود . داغستان دروازه ورود به روسیه است اما متاسفانه تاکنون هیاتی از داغستان به ایران سفر نکرده است در حالیکه داغستان باید نقش بارزتری در توسعه روابط ایفا می کرد. سفارت ایران آمادگی دارد تا در راه توسعه همکاریها مساعدت لازم را بنماید.

وی در خاتمه ضمن اعلام آمادگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو جهت همکاری و مساعدت لازم  اظهار علاقه نمود تا رئیس جمهوری داغستان سفری به ایران داشته وجمهوری داغستان بتواند  با یکی از استانهای کشورمان روابط نزدیک برقرار نماید.

52261

کد N824931