حزب حاکم تایوان به دنبال نامزدی برجسته برای انتخابات ریاست جمهوری 2016

حزب حاکم تایوان پس از آنکه رهبرش اعلام کرد برای انتخابات ریاست جمهوری 2016 نامزد نخواهد شد، به دنبال یافتن کاندیدایی برجسته برای این انتخابات است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "اریک چو"، رهبر حزب حاکم "کومیتانگ" تایوان اعلام کرد که قصد نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری 2016 را ندارد و حزب را بدون شخصیتی برجسته برای رویارویی با "تسای اینگ ون"، رهبر اپوزیسیون تنها گذاشت.

نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهند که رهبر حزب اپوزیسیون موسوم به "مترقی دموکراتیک" که تمایل چندانی نسبت به پکن و سیاست‌های چین ندارد، از رهبر حزب حاکم در انتخابات ریاست جمهوری 2016 قوی‌تر عمل خواهد کرد.

محبوبیت حزب حاکم تایوان در پی نگرانی‌های عمومی درباره رشد نفوذ چین بر تایوان کاهش یافته است.

اریک چو موفق شد در ژانویه 2015 جای "مایینگ جئو"، رئیس‌جمهوری تایوان را به عنوان رهبری حزب حاکم بگیرد. پس از آنکه این حزب در انتخابات محلی نوامبر 2014 نتوانست به حد نصاب خود دست یابد، ناکام ماند.

رهبر حزب حاکم تایوان به خبرنگاران گفت: من قصد ندارم برای انتخابات ریاست جمهوری 2016 نامزد شوم با وجود آنکه در ژوئن و زمانیکه برای انتخاب مجدد به عنوان شهردار تایپه جدید نامزد شدم، به چنین مساله‌ای متهم شدم. من باید صادق باشم. مهمترین هدفم اتحاد حزب است تا بتواند به بهترین شکل ممکن در این انتخابات خود را نشان دهد.

اظهارات رهبر حزب حاکم پس از آن مطرح شد که دو تن از اعضای ارشد حزب شامل "وو دن یی"، معاون رئیس جمهوری و "وانگ جین پینگ"، رئیس پارلمان تایوان نیز اعلام کردند که قصد ندارند در این انتخابات نامزد شوند.

مایینگ جئو که از زمان انتخاب به عنوان رئیس جمهوری تایوان به سال 2008 با چین روابط خوبی داشته و به بهبود سریع این روابط پرداخته باید در مه 2016 و پس از دو دوره کامل از سمتش کناره گیری کند.

با وجود بهبود این روابط، مردم تایوان به شدت از همکاری‌ها میان کشورشان با چین نگران هستند چون معتقدند توافقات تجاری میان دو کشور در خفا صورت گرفته و هیچ مزیتی برای عوام تایوان در بر نداشته است. به طوری که بسته تجاری پیشنهادی میان دو کشور باعث برگزاری تظاهرات گسترده دانشجویی و اشغال سه هفته‌ای پارلمان تایوان در سال گذشته میلادی شد.

پس از جنگ داخلی تایوان در 1949از چین جدا شد و هم اکنون یک کشور مستقل است اما چین این کشور را هنوز استانی از خود می‌داند و به دنبال اتحاد مجدد آن است.

رهبر حزب حاکم تایوان انتقادها درباره عدم تمایل برای نامزدی در این انتخابات را به خاطر ترس از شکست رد کرد و گفت که سال آتی میلادی و بدون توجه به نتایج انتخابات ریاست جمهوری از رهبران حزب کناره گیری می‌کند.

رهبر اپوزیسیون تایوان نیز قرار است در سفر 12 روزه از 29 مه 2015 به آمریکا برود و با مقام‌های آمریکایی، اعضای کنگره و اتباع تایوانی مقیم ایالات متحده دیدار خواهد کرد. چین مخالف هرگونه سفر خارجی مقام‌های تایوان است.

انتهای پیام

کد N824926