مجلس امتیازات و حقوق احزاب را مشخص کرد

مجلس شوراي اسلامي,احزاب

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب ماده 13 طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی، حقوق و امتیازات احزاب دارای پروانه فعالیت در چارچوب قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران را مشخص کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس مصوبه مجلس، احزاب دارای پروانه اجازه فعالیت سیاسی، انجام فریضه امر به معروف و نهی ز منکر در جهت اجرای اصل 8 قانون اساسی در چارچوب مقررات این قانون، اظهارنظر آزاد و علنی در مسائل کشور در راستای وظایف قانونی احزاب، معرفی و حمایت از نامزدهای انتخاباتی در تمام انتخابات و ائتلاف با دیگر احزاب را دارند.

بر اساس تبصره بند «ث» این ماده، احزاب می‌توانند در زمان انتخابات یا غیر از آن با دیگر احزاب دارای پروانه فعالیت در مورد نامزد یا نامزدهای انتخاباتی یا موارد دیگر ائتلاف نمایند. در صورت ائتلاف، کلیه مسئولیت‌های آن را پذیرا باشند و مراتب را به اطلاع کمیسیون ماده 10 برسانند.

همچنین احزاب اجازه دایر کردن شعب و دفاتر در استان‌ها و شهرستان‌ها را دارند.

بر اساس تبصره این بند، احزاب می‌توانند در چارچوب اساسنامه خود نسبت به تشکیل شعب و دفاتر خود در استان‌ها و شهرستان‌ها اقدام نمایند و موضوع را به اطلاع استانداری و فرمانداری ذیربط برسانند. همچنین تاسیس هرگونه دفتر و یا شعبه خارج از کشور ممنوع است.

احزاب اجازه دارند روزنامه، نشریه و پایگاه اطلاع‌رسانی در فضای مجازی تاسیس کنند.

بر اساس تبصره این بند، احزاب واجد شرایط مندرج در این قانون و متقاضی نشریه الکترونیکی یا مکتوب می‌توانند درخواست خود به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای صدور مجوز ارسال کنند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف است پس از دریافت تقاضا حداکثر ظرف مدت سه ماه نسبت به صدور مجوز نشریه الکترونیکی یا مکتوب برای احزاب مربوطه اقدام نماید. در صورت عدم صدور مجوز در مدت مقرر احزاب می‌توانند به دیوان عدالت اداری شکایت کنند.

احزاب دارای مجوز همچنین می‌توانند از کمک‌ها و یارانه‌های موضوع این قانون برخوردار شوند. علاوه بر آن اجازه برگزاری راهپیمایی‌ها و تشکیل اجتماعات حسب مورد با اطلاع و صدور مجوز وزارت کشور و استانداری با رعایت اصل 27 قانون اساسی را دارند.

بر اساس تبصره یک این بند، دبیران کل احزاب موظفند حداقل 72 ساعت قبل از برگزاری اجتماعات و راهپیمایی‌ها مراتب را به اطلاع مسئولان ذیربط برسانند.

بر اساس تبصره 2 این بند، آیین‌نامه اجرایی این ماده بعد از تصویب ظرف مدت سه ماه بعد از لازم‌الاجرا شدن آن توسط وزارت کشور تهیه می‌شود و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

همچنین احزاب حق حضور و دفاع در کمیسیون احزاب موضوع این قانون قبل از ارجاع پرونده تخلف حزب به مراجع قضایی را دارند.

از 197 نماینده حاضر در جلسه، 129 رای موافق، 12 رای مخالف و 9 رای ممتنع داده شد.

انتهای پیام

کد N824921